Vojensko.cz

Objekty bývalé PS a ČSLA

Nacházíte se: Objekty PS » Pohraniční roty 19. bPS » 1. rPS Vítkov
Předchozí 1 fotografie S.Štok z 4 Další
Foto 1

Celkový pohled na budovu roty. V místě, kde stojí kontejnery na tříděný odpad stával malý domek, který sloužil jako kuchyně pro psy. Domek je vidět na dobovém snímku (č.4).

Foto 1 Foto 2 Foto 3 Foto 4
Autor: S.Štok | Pořízeno: 9.2012 | 4×
Sekce:
Pohraniční roty 19. bPS

1. rPS Vítkov

(4 fotografie)

1. rota 1. praporu (Jablonné v Podještědí) 19. brigády Pohraniční stráže v obci Horní Vítkov. Rota měla střežený úsek SH jenom s Polskem.

Rota vznikla v roce 1952 přestavbou hostince "Zelené Údolí" v obci Vítkov. Bývalý sál - to je ta část vlevo, se přestavěla na ubikace vojáků a kanceláře štábu - část vpravo sloužila jako kuchyň, jídelna, PVS, sociálky a místnost DR. Na prostranství před budovou se nacházelo volejbalové hřiště a "opičí dráha". Vojáci PS v roce 1952 převzali OSH po škole 1. Pluku NB, která se nacházela o 5OO metrů dále, směrem na Horní Vítkov. Rota měla svoje stáje, kde se chovali prasata, tažné a jízdní koně, které se od roku 1953 do roku 1956 používali k výkonu služby. Rota měla i svoji střelnici, která se nacházela pod kopcem zvaný Vysoký. Rota byla zrušena v roce 1959 a usídlila se v ní Zemědělská škola.

V současné době je budova v majetku obce, která ji využívá jako mateřskou školku a základní školu pro 1. až 5. ročník.

Okres: Liberec

GPS: 50°51'21.251"N, 14°58'14.307"E

Najít na mapě

ČR

Reakce na komentář

Re:1rPS Vítkov - děčínská brigáda.
Standa Štok | 15.9.2012 00:25 | id 50013 | nahlásit

Vítkovská rota,byla jediná z 21 rot děčínské brigády,která střežila SH z PLR v délce asi 1O km.Tam kde to terém dovoloval,byl kontrolní pás,jinak v místech,kde nebyl byla stálá hlídka- nebo hlídky které se pohybovaly v určitém prostoru a po 2O min. se překrývaly.Na uvedeném úseku střežení,bylo i několik Špaků.OSH ze strany WOP / Wojskova ochrana pograničstva/ probíhala stejným zpúsobem.V letech 53 až 56 se provádělo střežení na koních- rovněž tak Poláci jezdili podél SH na koních a to o trochu déle než u nás.Při OSH se používaly v hlavních směrech roty i výmetnice.Jinak po celou dobu existence roty byl stejný velitel a to kpt.Bilič,který jezdil na bílém koni.Rota ještě disponovala párem tažných koní,které byli používány k úpravě / vláčení/ kontrolního pásu a dopravy proviantu z nedaleké Chrastavy,dále zde byla 1 Praga RN a Jawa -Pérák 35O a deset služebních psů.Na rotu mám krásné vzpomíénky do svých 12 let- jelikož ZŠ 1-5 ročník se nacházela nedaleko roty,tak jsme po škole ,chodily na filmy ,nebo ,když byli koně na rotě,tak jezdit na koních.Ještě trochu proč vlastně rota vznikla z bývalého hostince.Původně se uvažovalo,že rota bude v objektu zvaného "Panský dvůr",který se nacházel nedaleko,ale proto,že zde bylo málo místa,tak došlo k přestavbě hostince.Na SH to bylo z této roty asi 5OO metrů.Jinak v dnešní době žije poslední peesák a to přímo proti rotě,který je na tom zdravotně velmi špatně a tak jsem se od něho moc nedozvěděl.Chtěl jsem nějaké příběhy přímo z SH,ale bohužel,rovněž tak foto.Mluvil jsem i z některými peesáky z jiných rot a focení byl docela oříšek- horší pomalu,jak jsme na tom byli my na západní hranici.Jinak vítkovská rota sousedila z 2 rPS Hrádek nad Nisou,kde měli styk v osadě Václavice - Uhelná u HM IV/14O .Po návratu ze ZVS jsem právě v roce 1968 nastupoval jako psovod na PO_VB - Václavice - Uhelná - kde v roce 1966 byla převzata OSH od PS .Pod nás spadal úsek SH celý roty Vítkov a část,asi3 km z roty Hrádek nad Nisou k žel.přejezdu.
Zde napište svoji reakci

 

Lze napsatznaků  • maximální délka textu komentáře je 2000 znaků
  • odřádkování textu komentáře (ENTER) zůstane zachováno
  • HTML tagy nelze používat
  • URL adresy budou automaticky převedeny na odkazy
  • reagovat lze pouze do 5 úrovně
  • vyhrazujeme si právo smazat nevhodné příspěvky