Vojensko.cz

Objekty bývalé PS a ČSLA

Nacházíte se: Různé » Hraničářský Slavín » 1950 - Jaroslav Hodboď PS SNB Nové Zhůří
Předchozí 1 fotografie J.Gara z 4 Další
Foto 1

Místo Jaroslavova posledního odpočinku se nalézá na hřbitově v Mělníku...

Foto 1 Foto 2 Foto 3 Foto 4
Autor: J.Gara | Pořízeno: 2017 | 4×
Sekce:
Hraničářský Slavín

1950 - Jaroslav Hodboď PS SNB Nové Zhůří

(4 fotografie)

Příběh ml. strážmistra Jaroslava Hodbodě +21.11.1929, sloužícího na útvaru PS SNB Nové Zhůří...

Dne 23. srpna 1950 v 03.00 hodin byla vyslána hlídka od pohraničního útvaru SNB Nové Zhůří, ve složení nstržm. Jaroslav Hodboď a svob. Jaroslav Jasan (od dubna 1950 byly útvary SNB posíleny vojáky ZS), ke střežení do prostoru Polom. Po příchodu na místo střežení (Nová Hůrka), zaujala stanoviště na okraji lesa a pozorovala planinu před nimi.
Ve 04.20 hod. uslyšela hlídka na okraji lesa praskot větviček, zvýšila pozornost a po chvíli spatřila přicházející dvě osoby. Po příchodu osob na jejich úroveň je vyzvala: "Stůj, ruce vzhůru". Obě osoby ale místo uposlechnutí rozkazu zahájily palbu z pistolí na hlídku ze vzdálenosti asi 5 metrů. Oba příslušnící SNB byli výstřely zasaženi, nstržm. Hodboď dostal zásah do břicha, svob. Jasan byl zasažen šesti výstřely do nohou a jedním výstřelem do břicha.
Mezi agenty a příslušníky SNB došlo k zápasu. Jednomu agentovi se podařilo vzít svob. Jasanovi samopal, který ale ihned vyjmul z pouzdra pistoli, a proti agentům začal střílet, druhý agent, který nemohl nstržm. Hodboďe přemoci, utekl za ním. První agent utekl i s odcizeným samopalem.
Nastržm. Hodoboď po střetnutí zůstal nehybně ležet v bezvědomí. Těžce raněný svob. Jasan dál střílel ve směru útěku agentů... Ač pak těžce raněný,se svob. Jasan dostal na stanici SNB, kde nahlásil co se stalo. Střelbu ale  uslyšel i dozorčí útvaru SNB a ihned byl vyhlášen poplach. Bylo provedeno zakrytí státní hranice a další následná opatření. Celkové pátrání však nepřineslo žádný výsledek a ani později celý případ nebyl objasněn.
Nstržm. Hodoboď svému zranění v nemocnici podlehl, svob. Jasan po šestiměsíčním léčení svoji službu dokončil u praporu PS Prášily.
Hlídka PS tak zřejmě doplatila i na svoji neopatrnost ve službě, kdy se při střežení takticky nerozmístila a na stanovišti seděli vedle sebe... 
(převzato z blogu Pohraničník)

Tuto událost nám dodnes připomíná pomník, který byl na místě střetu vybudován.


Okres: Klatovy


Vaše komentáře...

Jaroslav Hodboď Nová Hůrka
Václav brtek | 19.1.2018 16:58 | id 125430 | nahlásit

V roce 1976 byla na praporu Železná Ruda sestavena z poddůstojníků okolních rot jednotka,(nevím jak ji přesně nazvat, asi 20 lidí.) Byl jsem členem té jednotky. Naším velitelem byl nějaký podporučík, jméno už nepamatuji. Asi měsíc jsme cvičili vzávání poct atd. Potom jsme jednou jeli někam na Novou Hůrku a tam probíhalo slavnostní otevření pomníku Jaroslava Hodbodě. Bylo tam tenkrát dost lidí. Měli jsme bílé rukavice a došlo i na čestnou salvu. Dlouho jsem nevěděl, kde jsem to vůbec byl. Až v rose 2015 jsem se na to místo vrátil a s pokorou se uklonil. Byl se mnou i můj vnuk a nožná i pochopil. Čest jeho památce.
Vložit nový komentář

 

Lze napsatznaků  • maximální délka textu komentáře je 2000 znaků
  • odřádkování textu komentáře (ENTER) zůstane zachováno
  • HTML tagy nelze používat
  • URL adresy budou automaticky převedeny na odkazy
  • reagovat lze pouze do 5 úrovně
  • vyhrazujeme si právo smazat nevhodné příspěvky