Vojensko.cz

Objekty bývalé PS a ČSLA

Nacházíte se: Různé » Hraničářský Slavín » 1967 - Vladimír Vamberský rPS Gajary
Předchozí 1 fotografie M.Zahradník z 2 Další
Foto 1

Foto 1 Foto 2
Autor: M.Zahradník | Pořízeno: 2016 | 2×
Sekce:
Hraničářský Slavín

1967 - Vladimír Vamberský rPS Gajary

(2 fotografie)

Příběh Vladimíra Vamberského +28.4.1967 ze středočeské obce Semtěš, na rozhraní Středních Čech a Pardubického kraje...

Tento smutný příběh kamaráda od PS nám povyprávěl Vladimírův bratr Josef Vamberský (sloužící na 12. rPS, 3.bPS) v srpnu roku 2016: "Jsem o rok starší než byl můj bratr Vladimír. Když jsem dostal povolávací rozkaz k nástupu na VZS, tak jsem měl narukovat ke 3. bPS Karlovy Vary. Brácha řekl, že on sám doma nebude a že chce jít také na vojnu. A tak se stalo, že Vláďovi přišel povolávací rozkaz k 11. bPS Bratislava. Po absolvování výcviku byl převelen na 3. rPS Gajary.

Vláďa byl zařazen na rotě jako spojař a služba se mu líbila. Jednou dostal rozkaz, aby jako TH šel zkontrolovat trasu telefonního spojení, které vedlo okolo SiS na piket. Vladimír zkontroloval celou trasu vedení a když dorazil k piketu, tak pohraničník sloužící na piketu začal na Vláďu pokřikovat a nějakým způsobem došlo k přestřelce a Vláďa se už na rPS nevrátil..."

Okres: Kutná Hora

Související fotogalerie

Reakce na komentář

Moje vzpomínka
Luboš Hájek | 9.2.2017 22:41 | id 113384 | nahlásit

Ahoj Josefe,
já nastoupil do služby v Gajarech po výcviku asi koncem září 1967. Samozřejmě o té tragedii nám starší kluci vyprávěli. Říkali, že tvůj bratr s klukem, který sloužil na piketu, byli nejlepší kamarádi. A osudného dne tvůj bratr dorazil na piket /což byl v té době železniční vagon, asi v r. 1968 tam postavili zděný domek a vagon odvezli na rotu. Když sem byl v Gajarech asi pred šesti lety, tak tam stále stálo jeho torzo/. Jeho, tam sloužící kamarád byl ve vagoně a nějakým způsobem kluci asi začli blbnout a kamarád vzal zbraň tveho bratra a kluci blbli a honili se kolem piketu a kamarád na bratra zavolal_stůj nebo střelím a zmáčkl. Asi většina kluků na hranici měla nějakej náboj navíc. Možná tvůj brácha měl připravíno na zajíce. A stala se ta hrozná věc.
Hrozná věc pro oba, akorát jeden žil a možná i žije s tou hrůzou v duši. Taky kluci říkali, že se ten nešťastník setkal s rodiči.
Nevím, co na mém povídání bylo pravdy a co bylo smyšlené, ať tak nebo tak, je to strašné neštěstí.
Moc tě zdravím a přeju hodně zdraví a sil.
Lubomír Hájek
Zde napište svoji reakci

 

Lze napsatznaků  • maximální délka textu komentáře je 2000 znaků
  • odřádkování textu komentáře (ENTER) zůstane zachováno
  • HTML tagy nelze používat
  • URL adresy budou automaticky převedeny na odkazy
  • reagovat lze pouze do 5 úrovně
  • vyhrazujeme si právo smazat nevhodné příspěvky