Vojensko.cz

Objekty bývalé PS a ČSLA

Nacházíte se: Různé » Knihy, časopisy, povídky... » AVH - Archivy a vzpomínky hraničářů
Předchozí 1 fotografie z 2 Další
Foto 1

AVH číslo 1 (nulté číslo) - "Příběh dozorce Františka Hovorky". Časopis lze stáhnout, nebo shlédnout na konci hlavního komentáře. Vše bude ve formátu PDF, takže by jste něměli mít problém s jeho zobrazením.

Foto 1 Foto 2
Autor: | Pořízeno:  | 2×
Sekce:
Knihy, časopisy, povídky...

AVH - Archivy a vzpomínky hraničářů

(2 fotografie)

Druhé číslo časopisu AVH nám právě dorazilo na vojensko. K přečtení je na konci hlavního komentáře...

 

Vážení čtenáři a přátelé.
Do redakčního mailu nám přišel dopis od kolektivu autorů, kteří nám zaslali nulté číslo časopisu AVH - Archivy a vzpomínky hraničářů, za což jsme velice vděčni. Dohodli jsme se na spolupráci, takže budete i vy mít tu čest si přečíst tento zatím netištěný časopis.
O čem časopis, nebo vlastně projekt bude, si můžete přečíst:

"... si Vám dovoluji zaslat a zároveň i představit první číslo občasníku, který jsme pojmenovali "Archivy a vzpomínky hraničářů." Ještě před loňskými Vánocemi přišel totiž L. K. a A. N. st. s nápadem, že bychom mohli vydávat časopísek, ve kterém bychom mohli seznamovat Vás "zasvěcené" s událostmi, příběhy, vzpomínkami nebo archiváliemi, které se nám dostaly do rukou a pro které by byla škoda, aby zůstaly někde v šuplíkách, než si na ně někdo po čase vzpomene a něco kloudného z nich stvoří. Stalo se a první číslo je na světě. Jde vlastně o nultý ročník, ale protože příběh dozorce Františka Hovorky (prvního padlého ochránce čs. hranice po vzniku republiky), byl mnou prezentován už v minulém roce na našem setkání a měl již písemnou podobu, využili jsme tuto příležitost a rozhodli se ho využít jako tzv. pilotní číslo.
Naše představa je taková, že časopis budeme šířit v elektronické podobě na Vaše adresy a pokud budete chtít, můžete si jej sami vytisknout pro sebe nebo své přátele. My zatím tisk a rozesílání z kapacitních a finančních důvodů neplánujeme.
Samozřejmě jsme otevření Vašim radám, podnětům a připomínkám a pokud budete mít zájem s námi na tvorbě občasníku spolupracovat jste vítáni...
J. C. "

Časopis je zpravodaj s historií OSH v Novohradských horách, kde se bude prezentovat historie, tak jak opravdu byla, s doklady materiálů z ABS a taky od pamětníků, nebude se do toho zatahovat v žádném případě politika!! Prosíme o respektování tohoto požadavku, jinak tyto materiály nebudou veřejně prezentovány! 

 

AVH 1-2018

AVH 2-2019

AVH 1-2020

AVH 2-2020
+
příloha Vaše komentáře...

poděkování
Lenka Chramostová | 30.8.2020 20:08 | id 148978 | nahlásit

Strašně moc děkuji panu Kozlovskému za celou naší rodinu, že se snaží zjistit kdo našeho strýce Oldřicha Lapáčka v 25 letech v Pohoří zastřelil. Když čtu jeho dopisy, které posílal svým rodičům z Pohoří, tak z toho je cítit láska k rodičům, slušnost a pravda. Čím dál víc si myslím, že ho zastřelil někdo z jeho nadřízených, protože Olda přišel na nějaké nekalé obchody-pašování a upozornil je, že takhle NE.
Také chceme poděkovat, že za 69 let někdo položil na jeho hrob kytičku s trikolorou a medaili Pohraniční stráž Ostrava 2020, moc děkujeme. Lenka Ch.
Poděkování
Horáková E | 10.12.2019 12:21 | id 142490 | nahlásit

Děkuji za tak krásně napsaný děj na hranicích.Události by neměly zapadnout,škoda že to mladí nečtou.Je to poučení o historii.
Časopis o historii OSH
Vladimír | 6.5.2019 21:44 | id 137804 | nahlásit

Vážení bývalí ochránci státních hranic, kteří jste sloužili naší vlasti, dnes již veterání Pohraniční stráže!
Vojenskou základní službu jsem nastoupil v r. 1959 k voj. útvaru 5343 v Českých Budějovicích. Po složení vojenské přísahy a ukončení výcvikového střediska včetně PŠ, jsem převážnou dobu sloužil v Novohrad-ských horách, tenkrát na 13. rPS Žofín.
Počinek vydávat zpravodaj s historií OSH má moji velkou osobní podporu. Velmi rád budu sledovat všechny zprávy, informace či sdělení o událostech, které se spojují s historíí služby na naší státní hranici od dob vzniku naší republiky a to až do doby převratu v r. 1989.
Na další váš časopis (zpravodaj) se těším. Všem, kteří budou obsahově přispívat držím palce a redakci přeji hodně zdaru a velkou míru pozitivního elánu.
Vladimír Janál Ze Zlína.
Dozorce Finanční stráže František Hovorka
Jan | 6.5.2019 20:02 | id 137799 | nahlásit

Zde předkládaný příběh dozorce Finanční stráže Františka Hovorky je příkladem perfektní práce s historickým materiálem a dobovými dokumenty. Příběh poskytuje i obraz o počátcích ochrany našich st.hranic po vzniku naší republiky, a to na velmi konkrétním místě a současně i konec této kapitoly. Viz. obrazová příloha, str. 17, kde jsou v blízkosti pomníku Františka Hovorky na snímku z roku 1992 zachyceni poslední příslušníci Pohraniční stráže. Celé to působí velmi symbolicky a je to jakési memento.
Autorům náleží velká úcta a poděkování.
Vložit nový komentář

 

Lze napsatznaků  • maximální délka textu komentáře je 2000 znaků
  • odřádkování textu komentáře (ENTER) zůstane zachováno
  • HTML tagy nelze používat
  • URL adresy budou automaticky převedeny na odkazy
  • reagovat lze pouze do 5 úrovně
  • vyhrazujeme si právo smazat nevhodné příspěvky