Vojensko.cz

Objekty bývalé PS a ČSLA

Nacházíte se: Různé » Pátrejte s námi ... » Bunkr u Radkovic (Zálesí) - k čemu sloužil?
Předchozí 1 fotografie D.Marič z 6 Další
Foto 1

Velice nenápadný vchod do bunkru...

Foto 1 Foto 2 Foto 3 Foto 4 Foto 5 Foto 6
Autor: D.Marič | Pořízeno: 2013 | 6×
Sekce:
Pátrejte s námi ...

Bunkr u Radkovic (Zálesí) - k čemu sloužil?

(6 fotografií)

Dobrý den.
Posílám několik fotek malého bunkru, který je v lese nedaleko obce Zálesí okres Plzeň - Jih. Vede kolem něho cesta na zříceninu hradu Skála.
Moc by mě zajímalo komu vlastně patřil, neboť v okolí nebyl žádný důležitý vojenský útvar, jen několik kilometrů od bunkru byl nějaký autoprapor v obci Příchovice a o hodně dál v Nepomuku byli PTP známí z filmu Černí baroni.
Bude prosím někdo vědět, proč zde byl vystavěn tento bunkr?
Děkuji Dan.

Okres: Plzeň-jih

GPS: 49°32'15.277"N, 13°22'0.328"E

Najít na mapě

ČR

Reakce na komentář

Nové info o bunkru
Administrátor | 5.12.2013 12:47 | id 67373 | nahlásit

Zde vám předkládáme velice zajímavou informaci o tomto bunkru, kterou nám poslal náš čtenář a stálý přispěvovatel Jarda Majer:

"V katastru obce Příchovice - Zálesí nejde o chemický úkryt. Od tohoto objektu mám na kraji lesa chalupu cca 800m.
Tento Objekt se budoval asi v r. 1985 jako protiopatření proti rozmístění raket s plochou dráhou letu z NSR. Zřejmě se jedná o mobilní a stacionární odpalovací rampu. Jaký útvar to budoval nevím, asi VÚ 1735 Klatovy. Vše bylo utajené. Po dokončení stavby objektu bylo vše pečlivě zamaskováno. Objekt neni hlídaný, vede k němu lesní cesta se zákazem vjezdu a se závorou. To co je vidět na snímku, je ženijní úkryt pro 5 až 10 člennou obsluhu. Objekt je budován podle typizovaného projektu ze železobetonových desek, asi modifikovaný UŽ 6 b.
Po roce 1989 došlo k odkrytí vchodu a devastaci vybavení. Nacházelo se tam asi 7 postelí se slamníky a další vybavení. Pak došlo k opětovnému znepřístupnění AČR po delší době opět k zpřístupnění. Vedle těchto pancéřových protitlakových dveří jsou další pancéřové dveře. Kam vedou a k čemu slouží nevím a je dost možné, že byly AČR odstraněny. Ostatní dřevozemní stavby na povchu jsou vlivem času zničené. Poslední návštěva VII 2013.
Jinak v okolí Zálesí - asi 10 km byl umístěn 4. protiraketový oddíl 185 plrb Kralovic - VÚ 1752 Přeštice - Dnešice, dále asi 25 km další 5 pr. odíl. VÚ 8881 N. Mitrovice - Chinín. Asi 27 km od zálesí - od 27.12.1968 až do 30.6.1990 sídlil útvar Sovětské armády uváděn někdy jako Borovno - Míšov, nebo Míšov - VVP Jince - objekt pro 170 vojáků vyboduván v rámci akce Javor jako sklad jaderných hlavic (fotografie již na stránkách vojenska)."

Případným zájemcům je pan Majer ochotný udělat průvodce. Kontaktovat ho lze přes mail: jaroslavmajer.ak@seznam.cz, nebo přes telefonní číslo, které máme v redakci, ale uvádět ho zde nebudeme.

Děkujeme Jardo!
Zde napište svoji reakci

 

Lze napsatznaků  • maximální délka textu komentáře je 2000 znaků
  • odřádkování textu komentáře (ENTER) zůstane zachováno
  • HTML tagy nelze používat
  • URL adresy budou automaticky převedeny na odkazy
  • reagovat lze pouze do 5 úrovně
  • vyhrazujeme si právo smazat nevhodné příspěvky