Vojensko.cz

Objekty bývalé PS a ČSLA

Nacházíte se: Objekty PS » Zaniklé roty 15. bPS » Chlum u Třeboně - stará rota
Předchozí 1 fotografie internet nebo reprofoto z 5 Další
Foto 1

Budova roty v roce 1952, kdy již byla jednotka přesunuta do nedalekého zámku...

Foto 1 Foto 2 Foto 3 Foto 4 Foto 5
Autor: internet nebo reprofoto | Pořízeno:  | 5×
Sekce:
Zaniklé roty 15. bPS

Chlum u Třeboně - stará rota

(5 fotografií)

Zaniklá 18. rPS Chlum u Třeboně spadala pod 4. prPS Nová Bystřice (15. bPS České Budějovice).

Vznik roty je datován k 26.1.1951 (2. pohraniční oddíl MNB Č. Budějovice), tak praví nám zatím známá historie. Leč ale asi už jenom skalní pamětníci a historici ví, že první služebnou nastávající roty PS byl domek na ulici Třeboňská č.p. 10 v Chlumu. Zde byla jednotka SNB dislokována již v roce 1948.
V těchto prostorách si také naši první ochránci státních hranic procházeli všemi útrapami, které tehdejší doba přinášela. Co však nevíme je, kde jednotku zastihl vznik PS. S velkou pravděpodobností se to však stalo právě zde, než se jednotka v roce 1951-52 přestěhovala do zajisté vhodnějších přízemních prostor nedalekého zámku.
Z prostor zámku pak byla rota přemístěna v roce 1953 do nové lokace blíže k SH, ale to si již dočtete na stránce roty samotné...

Úryvek z Kroniky PS od pana Štíchy:
Chlumský útvar Pohraniční stráže vznikl 1. února 1951 a patřil pod velitelství IV. praporu - Nová Bystřice. Celý útvar se skládal asi z dvanácti příslušníků. Štáb roty tvořili staří příslušníci SNB. Presenčně sloužící příslušníci byli z prvého výcvikového střediska SNB, kteří přišli na hranice. Služba byla tehdy těžká, neboť úsek státní hranice měřil 14,5 km a k výkonu hraniční služby bylo ze zámku daleko. Přijetí nových pravidel kladlo na ně velké nároky, a proto se museli začít řídit novými řády a předpisy. Nová byla otázka vojenské kázně a nové způsoby provádění hraniční služby.

Bude-li tedy někdo vědět více a přesněji, velice rádi si to přečteme v komentářích a opravíme v textu. Za vypátrání podrobností moc děkujeme Martinu Celerinovi, který tyto informace získal a poskytnul. 


Okres: Jindřichův Hradec

GPS: 48°57'27.466"N, 14°55'55.679"E

Najít na mapě

ČR

Vaše komentáře...

Slúžil som v PS 18,Chlume o Třebone
Juraj Diky | 9.4.2021 12:21 | id 155679 | nahlásit

V rokoch 1973-74 som slúžil na pohraničnej rote č. 18 v Chlume o Třebone. Mám ešte veľa informácií o tomto období. Ak by bol záujem ,o moje zážitky ,rád sa s Vami o ne podelím. Dokonca hrával som futbal ako vojak za Staňkov.
S pozdravom
Juraj DIKY
Vložit nový komentář

 

Lze napsatznaků  • maximální délka textu komentáře je 2000 znaků
  • odřádkování textu komentáře (ENTER) zůstane zachováno
  • HTML tagy nelze používat
  • URL adresy budou automaticky převedeny na odkazy
  • reagovat lze pouze do 5 úrovně
  • vyhrazujeme si právo smazat nevhodné příspěvky