![]() |
Předchozí | 1 fotografie D.Prchal z 27 | Další | ![]() |

Pohled od budovy vojenského objektu směrem k vrcholu Děvín, na které je vidět televizní vysílač.



























Kasárna a objekty ČSLA
Děvín u Mikulova - objekt radioreléové sítě ČSLA
(27 fotografií)
Z nížin Dyjsko-svrateckého úvalu ze západu a z Dolnomoravského úvalu od východu, vystupují z daleka viditelné mohutné vápencové kopce zvané Pálava. Nebudeme se zde věnovat její kráse a dávné historii lovců mamutů, ale historií docela nedávnou a tou bude přítomnost armády na jejím nejvyšším bodě, zvaném Děvín.
Děvín se svými 554 m.n.m. je dominantou Pavlovských vrchů (Pálavy) a zároveň i nejvyšším bodem. Samozřejmě tento strategický bod nemohl ujít pozornosti armády a kromě televizního vysílače, zde vyrostl vojenský objekt, kterému se budeme věnovat.
Jeho historie na internetu mlčí, takže budeme zřejmě prvními průkopníky, kteří se o tento bod budou zajímat, takže z počátku, než se najdou pamětníci a vysvětlí, nebo objasní jeho historii, budeme "vařit z vody" a napíšeme pouze to, co víme z doslechu několika pamětníků...
Název útvaru, který zde sídlil samozřejmě nevíme. Co víme je to, že zde byla postavena budova se stálou, ale nevelkou vojenskou posádkou, která měla na starosti - a teď to napíšeme možná špatně - stálou radioréleovou síť armády ČSLA. Jednoduše vysvětleno co je RR síť, tak tou je bezdrátový a nezávislý komunikační kanál, který obhospodařovala v utajení sama armáda. No a jeden z vysílacích a přijímacích bodů tohoto systému byl právě bod na Pálavě.
Osádku mohlo tvořit zhruba desítka vojáků, kteří na kopci žili podobně jako hláskaři PVOS, jen s tím rozdílem, že se starali o radiový provoz zařízení na této trase. Objekt byl oplocen, to znamená asi i střežen a přístup sem byl zakázaný. Zhruba 100 metrů SV se nacházel i televizní vysílač, který funguje dodnes.
V době provozu tohoto objektu sem vedla příjezdová komunikace, která se šplhala do prudkého kopce v děvínské soutěsce a byla sjízdná pro terénní a nákladní vozidla, kterým probíhalo zásobování...
Více zatím bohužel nevíme a budeme čekat na vaše poznatky a komentáře. Nevíme ani odkud a kam vedla tato vojenská bezdrátová komunikační síť a na kterých bodech se nacházely její protějšky. Vezmeme-li v potaz, že tyto body musely na sebe mít přímou viditelnost (zhruba 50 km), tak jen mezi Prahou a Bratislavou muselo být těchto bodů několik.
Za veškeré informace k tomuto objektu a všeobecně k tomuto speciálnímu spojovacímu vojsku předem děkujeme.
Okres: Břeclav
GPS: 48°52'6.814"N, 16°38'56.087"E
Vaše komentáře...
kačního průzkumu na společná velitelská stanoviště
radiotechnického vojska -( v čechách,na moravě a slovensku ) - používala radiotelegrafní signál -
kde byly zakódovány všechny potřebné údaje přenosu. Mám dojem, že u této radiostanice bylo číslo
128 ??? ˇPro pamětníky - jednalo se o systém V1P
(vozduch). Stolovka / Stolová hora/ v tomto prostoru
zajišťovala kvalitní spojení jednotlivých radiotechnických rot - jejich velitelských stanovišť se
systémem společených VS jednotlivých druhů vojsk
protivzdušné obrany. (rakeťáci,letectvo ...)
Pohled na mapu Pálavy, převýšení a pod.- ukazuje že plně vyhovovalo potřebám v místech rozmístnění tohoto systému na území tehdejšího českolovenska .
Závěr: Retranslační uzel - na všechny potřebné strany v obou směrech , a mám poznatky o tom , že
spojení bylo kvalitní a vysoce spolehlivé.
mjr.v.v. OK
jsem ze Kbel zajišťoval. Pokud se jedná o Jardu Hrdinu,
byl bych vděčný za kontakt na něj. Díky Pepo. Zdraví Honza.