Vojensko.cz

Objekty bývalé PS a ČSLA

Nacházíte se: Objekty PS » Zaniklé roty 9. bPS » Hraničky - stará rota
Předchozí 1 fotografie V.Janoušek z 7 Další
Foto 1

1 - obec Hraničky (1947), 2 - místo, kde bude stát stará rPS Hraničky (foto 1947). Zdroj: cuzk.cz, mapy.cz, archiv autora.

Foto 1 Foto 2 Foto 3 Foto 4 Foto 5 Foto 6 Foto 7
Autor: V.Janoušek | Pořízeno: 2018 | 7×
Sekce:
Zaniklé roty 9. bPS

Hraničky - stará rota

(7 fotografií)

Zaniklá stará rota PS Hraničky (Plánská, později Domažlická brigáda).

Rota se nacházela nedaleko zaniklé obce Hraničky (Reichenthal) a její vznik je datován k 1.10.1950. Svému účelu sloužila do počátku 80. let, kdy byla vystavěna nová rota Hraničky, která se nacházela asi kilometr západně. Poté byla stará rota srovnána se zemí a na jejím místě lze najít již jen pár artefaktů.

Historie obce Hraničky sahá na počátek 18. století, kdy je zde založena sklářská osada. V první půlce 50. let 18. století zde byla vybudována železárna, jejíž hamry poháněl Hraniční potok, který tudy protéká. S nástupem německého obyvatelstva dostává obec v roce 1732 název Reichenthal (Bohaté údolí). Železo se zde pak zpracovává dalších více jak sto let. Kolem roku 1866 se však zpracování železa stává nevýhodné a tak staré hamry na jeho zpracování jsou postupně přestavovány na leštírny a brusírny skla.
Sklářské výroba zde vydržela až do vypuknutí druhé svět. války a již nebyla obnovena. Po válce - do podzimu 1946, pak byl proveden odsun Němců a do obce se vrátili starousedlíci a také přistěhovalci z vnitrozemí. Nežili zde však dlouho a se vznikem hraničního pásma byla obec vystěhována a v roce 1950 srovnána se zemí. Zůstalo zde stát pouze několik baráků, kde byla dislokována jednotka PS.
Ta pro svoji potřebu využívala objekty s č.p. 54 a 55 a také 50 a 35 a taktéž zde vybudovala novou budovu staré roty Hraničky. V místě vydržela až do roku 1985, kdy se postavila nová rota v nedalekých Nových Domcích... ale to už je jiný příběh.

 


Okres: Tachov


Vaše komentáře...

Žádný komentář...
Vložit nový komentář

 

Lze napsatznaků  • maximální délka textu komentáře je 2000 znaků
  • odřádkování textu komentáře (ENTER) zůstane zachováno
  • HTML tagy nelze používat
  • URL adresy budou automaticky převedeny na odkazy
  • reagovat lze pouze do 5 úrovně
  • vyhrazujeme si právo smazat nevhodné příspěvky