Vojensko.cz

Objekty bývalé PS a ČSLA

Nacházíte se: Různé » Přístroje, nástroje, zbraně... » Infrapřístroj PNV-57
Předchozí 1 fotografie V.Láník z 4 Další
Foto 1

Foto 1 Foto 2 Foto 3 Foto 4
Autor: V.Láník | Pořízeno:  | 4×
Sekce:
Přístroje, nástroje, zbraně...

Infrapřístroj PNV-57

(4 fotografie)

Infrapřístroj PNV-57 se používal u řidičů automobilů, pásových a kolových dělostřeleckých tahačů, ženijnÍch přepravních prostředků plavidlové přepravy, obojživelných automobilů, pásových obojživelných transportérů a motorových vlečných člunů k pozorování terénu v noci. Pro plavidlovou přepravu je označení PNV-57DP.
Tak to jen tak pro základní představení tohoto přístroje...

Nás ale zajímá jeho použití u PS...
Z důvodu potřeb Pohraniční stráže došlo k provedení vojenských zkoušek, které dopadly velmi dobře. Jelikož nový infrapřístroj byl primárně používán řidiči vozidel, bylo nutné ho předělat, aby je mohla nosit i pohraniční hlídka a byl napájený z NICD akumulátorů, který se dal lehce obměnit a hlídka si tak mohla vzít i vícero náhradních zdrojů. Těmto požadavkům plně vyhovoval zdroj, který byl určen pro radiostanice VXV 100.
Dle požadavků HS PS OSH prováděl vojenský opravárenský závod úpravy a díky tomu vznikl přístroj určený pro hlídky PNV-57 E/H. Přístroj to byl polopasivní, ale velice mobilní, s dosahem do 250 metrů. Přístrojem bylo zakázáno se dívat do přímého světla, jelikož by tak došlo k jeho poškození a byla by pak nutná GO ve VOZ Nový Jičín.
Přístroj používaly SKP a skryté hlídky.

Postupem času byl pak infrapřístroj PNV-57H nahrazován lepším infrapřístrojem někdy kolem roku 1977...

Nevýhodou tohoto přístroje bylo, že vysokonapěťový kabel šel okolo obličeje a při poškození se stalo, že pohraničník dostal do obličeje 15 tisíc voltů.

 

Za veškeré informace a postřehy k tomuto přístroji děkujeme.Reakce na komentář

Re: infrahled
Jan | 2.1.2017 21:16 | id 112151 | nahlásit

V letech 1967-69 jsme měli na rotě k dispozici pouze infrazaměřovače pro Sa 58 a pro UK 59. Infrazaměřovač pro Sa 58 měl označení NSP- 2, při čemž se jednalo o zcela aktivní infra přístroj 1. genarace, doplněný o reflektor emitující přes tmavěfialové (téměř černé) sklo, pouze infračervené záření. Nosili jsme jej někdy do služby na vybraná stanoviště, kde se střežilo zpravidla z nějakého okopu, nebo podobného úkrytu. Mohl být použit pouze ve spojení s Sa 58 Pi, který byl na levé straně opatřen kolejničkou na uchycení přístroje, dvojnožkou a tlumičem plamene. Takto vybavená zbraň byla poměrně těžká a nemotorná na přenášení. Přístroj byl pro noční pozorování, eventuálně přesnou střelbu, spolehlivě použitelný do vzdálenosti cca 75-80, max. 100 m. Při provozu však vydával, tichý vysokofrekvenční kolísavý zvuk, který byl sice slyšitelný pouze z bezprostřední blízkosti , avšak pro obsluhu docela nepříjemný. Většinou jsme však přístroj používali jako velice silný zdroj světla, samozřejmě po odmontování toho tmavého filtru. Pravdou je, že ten reflektor ( i s namontovaným filtrem) vyzařoval citelné teplo, ale pochybuji, že by si v tom teple někdo stihnul usušit boty. Vzhledem k velkému odběru energie ty NCD akumulátory moc dlouho nevydržely.
Konstrukce i tvar přístroje pro UK 59 byla obdobná, pouze s tím rozdíle, že byl ještě o něco větší a výkonnější. Měl označení PPN-2
Zde napište svoji reakci

 

Lze napsatznaků  • maximální délka textu komentáře je 2000 znaků
  • odřádkování textu komentáře (ENTER) zůstane zachováno
  • HTML tagy nelze používat
  • URL adresy budou automaticky převedeny na odkazy
  • reagovat lze pouze do 5 úrovně
  • vyhrazujeme si právo smazat nevhodné příspěvky