![]() |
Předchozí | 1 fotografie M.Šidlák z 57 | Další | ![]() |

Rota jelení skok v roce 1962 (zdroj: kontaminace.cenia.cz).

























































Zaniklé roty 7. bPS
Jelení skok
(57 fotografií)
Zaniklá 15. rPS Jelení skok (3. prPS Prášily, Sušická brigáda). Toto číslo měla rota od svého vzniku v roce 1951.
V roce 1953 pak byla 16. rotou PS pod Prášilským praporem.
V archivech MV je z této doby také trochu zmatek. Tam se udává u Prášilského praporu následující sled rot: Plesné jezero, Gsenget, Prášilské jezero a Poledník. Podle svědectví lidí, co sloužili na praporu v Prášilech však žádná rota Prášilské jezero neexistovala a sled jednotek byl následující:
Dislokace v roce 1951:
Prapor Prášily:
- 12. rPS - Plesné jezero
- 13. rPS - Gsenget
- 14. rPS - Poledník
- 15. rPS - Jelení skok
Prapor Modrava:
- 16. rPS - Javoří Pila
- 17. rPS - Weitfelova Slať (Soutok)
- 18. rPS - Roklan
- 19. rPS - Platenská Huť
- 20. rPS - Březník
Dislokace v roce 1953:
Prapor Prášily:
- 13. rPS - Plesné jezero
- 14. rPS - Gsenget
- 15. rPS - Poledník
- 16. rPS - Jelení skok
Prapor Modrava:
- 17. rPS - Javoří Pila
- 18. rPS - Weitfelova Slať(Soutok)
- 19. rPS - Roklan
- 20. rPS - Platenská Huť
- 21. rPS - Březník
Okres: Klatovy
GPS: 49°2'57.51"N, 13°24'13.369"E
Vaše komentáře...
přeje Jirka Limburský
s p. Šlemarem a on vzpomínal na službu na Poledníku v 50-tých letech s tím, že byl na rotě kuchařem.
Zřejmě by to mohl být Vámi vzpomínaný kuchař Šlemar.
Snad jediný rozdíl je, že mluvil o rotě na Poledníku a ne o Jelením skoku.
S pozdravem
Kovařík
píšete, že jste hovořil s bývalým kuchařem Šlemarem z roty PS Poledník. Prosím, pokud s ním budete na kontaktu, zda znal kuchaře ze 3. pPS Prášily. Byl to drobnější blonďák, původně měl být horník. Prosil bych o něm zmínku. Děkuji.
na Váš dotaz jsem upozornil syna p. Šlemara.
Třeba p.Šlemar bude reagovat.
Kovařík R.
Pan Šlemar je určitě kuchař z roty Jelení skok. Pokud budete mít možnost nějak jej kontaktovat upozorněte jej na vojensko a na rotu Jelení skok. Je tam i jeho fotka i když s ostatními spolubojovníky. Já jsem se s ním potkal v roce 1970 v Prachaticích na vojenském cvičení.
Děkuji Vám za dobrou zprávu a přeji hodně zdraví a spokojenosti v roce 2018.
J.Limburský
15. rPS byla Poledník,
16. rPS byla Jelení skok, to byla rota na styku se 4. prPs Modrava.
Jirka Limburský
Tu nešťastnou událost pamatuji. Jinak Ti chci upřesnit ten proryv jak píšeš nebyl mezi Jelením skokem a Javoří pilou ale mezi Javoří pilou a susední rotou z druhé strany. Skutečně to byl nějaký důstojní letectva. Jinak si ještě pamatuji, že jsme dostali na čáru jeden rok záložáky armády. Při jejich nasazení šel jede kluk náš a jeden záložák do hraničního pásma. Zastihla je bouřka a schovali se pod stromy. Bylo to kousek od roty. Náš kluk měl světlice a šrapnel a záložák signální pistoli. Do stromu kde seděl pod celtou náš klik uhodilo a kluk by v bezvědomí. Záložák pod druhým stromem byl v šoku. Když se náš kluk probral vystřelil šrapnel a běžela tam poplachovka. Při odnášení záložáka na nosítkách neustále opakoval: "maminko prosím Tě odpusť mě to" Dodnes nevím co to bylo.
Tak ať ti to do Prášil vyjde.
31.1.1959. Skutečně jsme sousedili s 15 rotou Poledník a na druhé straně s rotou Javoří pila, která již spadala pod Modravu. Jediná cesta vedla na Jelení skok přes Poledník a pokračovala na Javoří pilu. Na Javoří pilu byla sjízdná pouze v letních měsících. V zimě se dalo obtížně zajet jen na Jelení skok.
Nedávno jsem odeslal několik fotek z Jeleního skoku.
Zdravím všechny pamětníky,
Jirka
Určitě má nějaké záznamy po otci.
Přeji hezký den Jirka
Michal odepsal na Tvůj dotaz ohledně ZVS. Je to dole.
Buď zdráv
píšu knihu o Prášilech, přítelem mého otce byl Jiří Hreško, který od roku 1953 - 1956 sloužil na Jelením skoku. Pamatujete si ho? Vrbecký
Pana Hreška pamatuji z roty Jelení skok. Zveřejnil jsem i jeho fotku na stránkách této roty. Na rotě sloužil až do našeho odchodu do civilu 31.1.1959. Jeho dcera paní Bastlová má více informací o jeho karieře. Pan Hteško letos zemřel.
Asi jsem na Jelením Skoku sloužil pod Vaším otcem. Jsem i pamětníkem prvé návštěvy Vaší matky na rotě. Na rotě sloužil por. Hreško a rotný Vojkůvka.
Kuchařem byl Šlemar. Otec bydlel ve fiňáku na rotě a byla jej navštívit Vaše matka. Druhý fiňák obýval Hreško s Vojkůvkou. Mužstvo bydlelo ve spodním baráku, vrchní barák byl kuchyní, jídelnou, skladem a PVS.
Já přišel na rotu 25.5.1957 a do civilu jsem šel 31.1.1959.
Konečně se objevil někdo, kdo sloužil na Jelením skoku.
Měl bych na Vás jednu otázku. Vzhledem k panujícím nejasnostem okolo dislokace této roty - můžete prosím, pokud si ještě vzpomenete, upřesnit názvy obou sousedních rot Jeleního skoku? Protože co názor, to jiné pořadí rot (včetně dobových dokumentů).
Osobně se domnívám, že pravým sousedem byla 15. rPS Poledník a levý soused 17. Javoří Pila (tak jak uvádí většina pamětníků). Jedíné co mě na tom zaráží je, že v některých dokumentech, i z produkce 7. bPS se objevuje Poledník tvrdošíjně jako 16. rota (v druhé 1/2 padesátých let).
Co se týká Prášilského jezera.
Myslím, že Prášilské jezero a Jelení skok byli jednou a tou samou rotou. Jezero a místo, kterému se říká Jelení skok jsou nedaleko od sebe, takže tady snadno mohla vzniknou záměna, nebo dojít k omylu. Ale to mi snad potvrdíte, nebo vyvrátíte Vy.
Předem díky za vysvětlení.
jako pamětník,který v letech 1957-58 sloužil na 15.rotě Poledník jsem si dovolil vstoupit do vaší diskuse a mohu potvrdit, že 16. rota Jelení skok sousedila s naší rotou a 17. rotou Javoří Pila, která spadala pod modravský prapor.Prášilské jezero a Poledník se nacházel v úseku naší roty.Název roty Prášilské jezero je podle mne zmateční a zavádějící.S hochy z 16.roty jsme se dodře znali, protože na svou rotu se mohli z Prášil dostat jedině přes naší rotu a její zásobování zajišťoval vozka,který se mnou sdílel světnici.Doporučuji si také prohlédnout složku bývalé 15. roty.
Díky za vyčerpávající a rychlou odpověď. Já jsem si to myslel, že to tak bude. Dohledal jsem, že někdy v druhé 1/2 roku 1961 předávala rušená rPS Jelení skok část úseku právě J. Pile. Z toho je jasné, že obě rPS byly sousedy. Jenže přečtete kroniku bPS a tam je Poledník jako 16 rota a o Jelením skoku nikdo z autorů kroniky zřejmě neslyšel. Kroniku bPS a podobné dokumenty z nitra 7. bPS beru jako bernou minci, takže mě to docela mátlo. A asi nejen mě. A ještě k tomu několik názvů roty. Předpokládám, že název Prášilské jezero, nebo Nad prášilským jezerem se mezi pohraničníky taky moc nevžil a nepoužíval.
Takže jediné správné a definitivní dislokační schema 3. prPS Prášily v 1953 - 1961
13) Plesné jezero
14) Ždánidla (Gsenget)
15) Poledník
16) Jelení skok
4. prPS Modrava
17) J. Pila
atd.
Jsem rád, že v tom mám konečně jasno.