Vojensko.cz

Objekty bývalé PS a ČSLA

Nacházíte se: Objekty ČSLA » Objekty elektronické války » Milíře
Předchozí 1 fotografie Oscar Papa z 33 Další
Foto 1

Přístupová silnice k rotě. V zimě, když napadal sníh, musela se protáhnout ručně "poháněným" pluhem až k ruským kasárnám.

Foto 1 Foto 2 Foto 3 Foto 4 Foto 5 Foto 6 Foto 7 Foto 8 Foto 9 Foto 10 Foto 11 Foto 12 Foto 13 Foto 14 Foto 15 Foto 16 Foto 17 Foto 18 Foto 19 Foto 20 Foto 21 Foto 22 Foto 23 Foto 24 Foto 25 Foto 26 Foto 27 Foto 28 Foto 29 Foto 30 Foto 31 Foto 32 Foto 33
Autor: Oscar Papa | Pořízeno: 7.2012 | 33×
Sekce:
Objekty elektronické války

Milíře

(33 fotografií)

Odloučená rota průzkumného útvaru 4436.

Milíře, neboli GARNITURA 6, jak věděli všichni, kteří někdy stáli u stolku dozorčího roty, byly jednou z rádiových odposlechových stanovišť ČSLA na západní hranici. Tato rota patřila pod 19. průzkumný prapor v Tachově a byla jeho odloučenou jednotkou, dislokovanou na kopci Javořina nad obcí Milíře, asi 7 km západně od Tachova, 692 m n.m. Už zdálky ze silnice na Branku, byl vidět obrovitý anténní systém, jehož stožáry měly 40 metrů na výšku. Rota byla přechodným domovem pro cca 40 vojáků základní služby a pracovištěm pro asi 15 VZP. Oplocený a signálkou - konstrukčně jinou než používala PS - obehnaný objekt roty sdílela i další jednotka - vidová hláska PVOS, PH 157.

Hlavním zájmovým bodem pro "plnění bojového úkolu v míru" byl výcvikový prostor Grafenwöhr, asi 20 km od města Weiden v Německu - mimochodem, ten funguje dodnes. Cvičily se tam jednotky US Army, jejich vojskové letectvo a čas od času ho zapůjčily i Kanaďanům, probíhala tam i cvičení Bundeswehru, hlavně tankové a dělostřelecké jednotky. Dalšími odposlechovými cíly byl 2nd ACR - americký lehký obrněný pluk, hlídkující přímo na naší hranici a Spolková ochrana hranic - neformálně Bégéeska. Dodnes mi v uších znějí volací znaky AHORN, COBRA, PIROL... Občas se poslouchal - hlavně při přesunech obrněné techniky do VVP - i provoz německé policie a celníků.

Objekt se skládal ze dvou hlavních budov - vlastní budovy roty, kdy byly ubytovací prostory, kanceláře VZP a ve druhém patře - odděleném od zbytku roty schodištěm s mříží - odposlechovým pracovištěm a místnostmi operační skupiny. Druhou důležitou budovou byly garáže pod vrcholem kopce. Zde byla zaparkována vozidla divizního kompletu rádiového a radiotechnického průzkumu RAMA na podvozcích GAZ-66 a zásobovací vozidla PV3S, rotní UAZ parkoval v garáži v budově roty.
Na kopci nad rotou byl již zmíněný anténní systém, kousek od roty stála chata osádky hlásky PVOS a jejich pozorovací věž. Za objektem roty na jižní straně bylo hřiště.
Hláska byla v celém systému odposlechových postů ojedinělá tím, že na ní bylo společné - nicméně oddělené - pracoviště ČSLA a Sovětské armády. Stačilo jen na "pracáku" otevřít dveře a člověk byl skoro v Moskvě... My jsme se snažili dveře příliš neotvírat, Ivánci měli maskáče napuštěné nějakou látkou, která úděsně páchla. A hygieně taky asi moc nedali...

Ubytovací část roty je kompletně zrekonstruovaná, slouží jako obecní byty. Je dobře, že je využitá a nedopadla jako jiné objekty.

Okres: Tachov

GPS: 49°47'46.182"N, 12°32'41.786"E

Najít na mapě

ČR
Dobové foto

Reakce na komentář

Re: MARS
Marian | 21.7.2016 08:50 | id 106805 | nahlásit

1976-78 skvelé spomienky, nakupovalo sa pod kopcom v súkromnej "krčme" Sulima - v ktorúkoľvek nočnú hodinu....výborný ročník, skvelí kuchári na rote /mladý Tonda Račanský? napr./
cca mesiac pred našim odchodom do civilu rozlúčka s kpt.Maršálkom, ktorý odchádzal - výsledok samopalom rozstrielaná poistková skriňa na DDCH...
velitel roty kpt.Vašátko /Pepa Ramínko/, npr.Szente, operačka mjr.Poulíček, kpt.Maršálek, rtm.Staněk
Budova a rusácke kasárne vyzerali úplne inak, rusi chodili na pracák iba spávať, povinne sme im dávali kópiu ZOKu...v 1980 a 1982 som tam bol pozriet-este pôvodný stav - po fláme s kpt.Schořom sme s Kódlom a priatelkami prespali v zemlianke č.1...ozve sa niekto?
Zde napište svoji reakci

 

Lze napsatznaků  • maximální délka textu komentáře je 2000 znaků
  • odřádkování textu komentáře (ENTER) zůstane zachováno
  • HTML tagy nelze používat
  • URL adresy budou automaticky převedeny na odkazy
  • reagovat lze pouze do 5 úrovně
  • vyhrazujeme si právo smazat nevhodné příspěvky