Vojensko.cz

Objekty bývalé PS a ČSLA

Nacházíte se: Dobové foto » Dobové foto PVOS » Nová Ves r. 1966-67
Předchozí 1 fotografie Pavel z 9 Další
Foto 1

Typické a oblíbené ročníkové tablo.

Foto 1 Foto 2 Foto 3 Foto 4 Foto 5 Foto 6 Foto 7 Foto 8 Foto 9
Autor: Pavel | Pořízeno: 1965-67 | 9×
Sekce:
Dobové foto PVOS

Nová Ves r. 1966-67

(9 fotografií)

Dobové fotografie z radiotechnické hlásky Nová Ves u Třemešné.

Osud klasické radarové hlásky Nová ves (VÚ 8060 - Stod) byl poněkud "tragický". Na stanovišti, s velmi dobrým výhledem do Bavorska, byl provozován přehledový radar P-35 s jeho sesterským výškoměrem PRV-11. Po mohutném požáru byl už obnoven provoz jen výškoměru v sektorovém režimu pro sledování nízkoletících cílů v části Bavorska.

Okres: Tachov

GPS: 49°37'32.080"N, 12°38'33.347"E

Najít na mapě

ČR

Reakce na komentář

Re: Opět po 47 letech
Jan | 18.7.2014 23:54 | id 77215 | nahlásit

Snímky jsou zajímavé z hlediska historie výzbroje a výstroje ČSLA. Vojáci mají maskovací oděvy vz. 60 ve verzi s kamuflážním potiskem (tzv. MLOKy). "Maskáče" vz. 60 jsou většinou známé ve verzi s čárkovým potiskem , tzv. "jehličí", přičemž obě verze byly zaváděny a vyráběny souběžně. MLOKY však byly zavedeny v poměrně malém množství, většinou u výsadkových a průzkumných jednotek a u některých útvarů pozemního vojska. Avšak s ohledem na tupost a omezené názory některých vysokých výstrojních funkcionářů MNO , kterým se MLOKY zdály svým vzorem příliš v "západním" stylu, nedošlo k jejich širšímu zavadení, a to i přesto, že se jednalo na tehdejší dobu, o velmi moderní a nadčasový maskovací stejnokroj. MLOKY byly později od všech jednotek staženy a společně se skladovými zásobami nepoužitých stejnokrojů odprodány do Jižní Ameriky, Afriky a na Střední východ. Zde byly tyto stejnokroje v užívání po velmi dlouhou dobu (v podstatě do nedávna).
Na snímcích č. 8 a 9 je protiletadlový rychlopalný 30 mm dvojkanon čs. výrob vz. 53, ve své původní tažené verzi. Tato zbraň je však spíše známá jako samohybný 30 mm PLdvk vz. 53/59, který byl umístěn na částečně pancéřovaném a upraveném nákladním vozidle Praga V3S. Jednalo se o stejnou zbraň, avšak se změněným způsobem nabíjení a podáváním nábojů.
Dobové snímky kanonu vz. 53 v tažené verzi jsou dnes poměrně vzácné. V 60.letech a později se používaly v podstatě již jen k přímé obraně radiotechnických hlásek a některých jiných nemobilních stanovišť PVOS.
Dobré obrázky. Zdravím.
Zde napište svoji reakci

 

Lze napsatznaků  • maximální délka textu komentáře je 2000 znaků
  • odřádkování textu komentáře (ENTER) zůstane zachováno
  • HTML tagy nelze používat
  • URL adresy budou automaticky převedeny na odkazy
  • reagovat lze pouze do 5 úrovně
  • vyhrazujeme si právo smazat nevhodné příspěvky