Vojensko.cz

Objekty bývalé PS a ČSLA

Nacházíte se: Objekty PS » PS různé » Ochrana státní hranice v sedmdesátých letech 20. století
Předchozí 1 fotografie z 1 Další
Foto 1

Publikace je k zakoupení na pokladně Technického muzea v Brně (út-ne) či k objednání přes gilbertova@technicalmuseum.cz, cena 150 Kč.


Autor: | Pořízeno:  | 1×
Sekce:
PS různé

Ochrana státní hranice v sedmdesátých letech 20. století

(1 fotografie)

Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně za přispění Archivu bezpečnostních složek vydalo publikaci Ochrana státní hranice v sedmdesátých letech 20. století. Odborná kolektivní monografie s tematikou ochrany hranice vznikla z části na základě příspěvků z konference Ochrana státní hranice v 70. letech - 40 let od poslední výrazné změny v organizaci Pohraniční stráže, která se konala v Technickém muzeu v Brně v listopadu 2013.

Autorský kolektiv z řad historiků, archivářů, pracovníků muzeí a dalších badatelů se pokusil téma 70. let na státní hranici podat svým čtenářům z několika úhlů pohledu. Je to jednak kapitola týkající se Pohraniční stráže jako celku, tedy o přípravě organizačních změn v letech 1972 a 1973, dále pak zaměření na služební kynologii u Pohraniční stráže a na školu psovodů v Libějovicích. Několik kapitol se týká ochrany státních hranic v regionech - vyhodnocení pokusů o přechod hranice v jižních Čechách a situace v Novohradských horách, střežení česko-bavorské hranice západním ozbrojenými složkami a jejich vztahem k československým pohraničním orgánům, popřípadě organizační změny u Pohraniční stráže na Dunaji.

Nechybí také pohled na každodennost na česko-saské hranici, k němuž se tematicky váže pohled na turistický ruch z perspektivy východoněmecké a československé státní bezpečnosti. Z oblasti muzejních a edukačních aktivit prezentujeme toto období pojednáním o expozici Technického muzea v Brně v Šatově a kapitolou o vzniku didaktického materiálu srovnávající československou a východoněmeckou každodennost v éře socialismu, včetně role státních hranic v běžném životě. Publikaci tohoto typu si nelze také představit bez textů věnujícím se konkrétním incidentům na státní hranici v této době.

Monografie vychází v ediční řadě Acta musei technici brunensis Technického muzea v Brně, kde navazuje na svazek Ochrana státní hranice 1948-1955 z roku 2013.

Cena 150 Kč

Publikace je k zakoupení na pokladně Technického muzea v Brně (út-ne)
či k objednání přes
gilbertova@technicalmuseum.cz

(nabídka ke dni 1.1.2016)


Vaše komentáře...

Žádný komentář...
Vložit nový komentář

 

Lze napsatznaků  • maximální délka textu komentáře je 2000 znaků
  • odřádkování textu komentáře (ENTER) zůstane zachováno
  • HTML tagy nelze používat
  • URL adresy budou automaticky převedeny na odkazy
  • reagovat lze pouze do 5 úrovně
  • vyhrazujeme si právo smazat nevhodné příspěvky