Vojensko.cz

Objekty bývalé PS a ČSLA

Nacházíte se: Různé » Pátráme po kamarádech » Pátráme po kamarádech, kteří sloužili u Pohraniční stráže
Předchozí 1 fotografie z 1 Další
Foto 1


Autor: | Pořízeno:  | 1×
Sekce:
Pátráme po kamarádech

Pátráme po kamarádech, kteří sloužili u Pohraniční stráže

(1 fotografie)

V této sekci budeme pátrat po kamarádech, se kterými jsme sloužili, ale za ty roky o nich nevíme vůbec nic, snad jenom jméno, rok narození, poslední známá adresa, místo služby a roky služby.

Veškeré údaje budou vypisovány do tabulky podle vašich zaslaných "pátracích" dat. Tabulka bude vždy na konci hlavního komentáře a bude průběžně aktualizována na základě vašich zaslaných mailů, nebo komentářů, které po vnesení do tabulky budou umazány. V tabulce bude patrné, kdo koho hledá a na jakou mailovou adresu se případně může ozvat.
Tabulka bude barevně označena. Červená bude znamenat, že pátráme a zelená, že je kamarád nalezen, černá bohužel značí, že kamarád už není mezi námi. Údaje budou měněny vždy po zaslání mailu k nám do redakce.

Jedná se o takový malý pokus pomoci kamarádům se zkontaktovat a uvidíme, jakým směrem se bude toto ubírat a jak se vše bude zdokonalovat. V každém případě budete muset všechno k nám zasílat mailem a my to budeme zveřejňovat, jelikož sami na stránky nic nevložíte.
Formáty tabulek budou vždy v PDF a XLS (MS Office), takže je otevřete všichni.

Pátrací tabulka PDF
Pátrací tabulka XLSXReakce na komentář

ženijní četa v roce 1959- 1961
Jenda | 5.2.2019 16:02 | id 135517 | nahlásit

Zdravím všechny hraničáře, kteří rukovali v srpnu 1959 do Českých Budějovic. Byl jsem vybrán do ženijní skupiny. Po šestitýdenním základním výcviku ve Vyšším Brodě, jsme nastoupili ženijní práce na různých 27-rotách,15-pohraniční brigády. Podle povahy práce, nás bylo přiděleno někde pět, čtyři a pod. V prosinci 1959 jsme celá 45-člená četa přišli absolvovat ženijní školu na brigádu v Č.B. Na jaře V roce 1960 jsme se rozjeli budovat a opravovat Ženijní zátaras. Byli jsme výborná parta, vynikající kamarádi. Velitel naší čety byl kapitán Latner, zástupce kapitán Dvořák. Pracovali jsme obvykle deset hodin, oběd nám byl dovážen přímo na hranici. V prosinci 1960 jsme opět nastoupili do ženijní školy na brigádu. V únoru 1961 jsme podstoupili nějaký pravidelný výcvik. Byla zima a museli jsme ve sněhu provádět nějaké ženijní práce ke své zdokonalosti. Blížila se odpolední čtrnáctá hodina a náš velitel shodou okolností náš ročník, nám nařídil výcvik skončit. Jak napotvoru přijel za námi nějaký četař aspirant na kontrolu, že výcvik je naplánován až do 15-hodiny. To už jsme ale seděli ve vétřiesce a odmítli jsme se podřídit jeho rozkazu, s tím, že je nám už zima a výcvik byl plánován jen do 14-hodiny. Jeho rozkaz jsme nesplnili a také řidič neuposlechl jeho výzvu. Na druhý den nám bylo vyhrožováno prokurátorem, vězením a přišlo to tak daleko, že na každou rotu nastoupil jeden z nás. Já jsem se dostal jako harcovník na ,,Spáleniště", na třetí rotu, odkud jsem v prosinci před Silvestrem odešel do civilu. Vzpomeňte si semnou na tyto mladá léta, vy kteří jste semnou budovali železnou oponu a vy kteří jste v tuto dobu sloužili na třetí rotě. Jenda, důchodce 79-let.
Zde napište svoji reakci

 

Lze napsatznaků  • maximální délka textu komentáře je 2000 znaků
  • odřádkování textu komentáře (ENTER) zůstane zachováno
  • HTML tagy nelze používat
  • URL adresy budou automaticky převedeny na odkazy
  • reagovat lze pouze do 5 úrovně
  • vyhrazujeme si právo smazat nevhodné příspěvky