Vojensko.cz

Objekty bývalé PS a ČSLA

Nacházíte se: Různé » Pátrejte s námi ... » Pátrání po hláskách PVOS
Předchozí 1 fotografie z 1 Další
Foto 1


Autor: | Pořízeno:  | 1×
Sekce:
Pátrejte s námi ...

Pátrání po hláskách PVOS

(1 fotografie)

Pomožte nám prosím nalézt polohu vidových hlásek bývalého systému PVOS, tak jak byly rozmístěny na území ČSSR poč. 90 let. Rozhodli jsme se totiž, že bychom je chtěli mít na našich stránkách úplně všechny, a to zrovna tak, jak už zde máme ze stejného období všechny roty Pohraniční stráže.

Pokud tedy víte, kde se nějaká vidová hláska PVOS nacházela, napište to prosím zde, na tuto stránku do komentářů. Napište prosím vše, co o ní víte. A úplně nejlepší bude, budete-li vědět i GPS souřadnice. Až bude údajů o hláskách více, začneme s nimi pracovat a dávat to dohromady. Vlastníte-li i nějaké fotky, tak neváhejte a posílejte je. Děkujeme předem a nebojte se psát :)


Nevíte jak zjistit GPS souřadnice?

On-line například tak, že si otevřete webovou stránku http://www.mapy.cz a na mapě vyhledáte místo, které vás zajímá. Pak jen klikněte na tlačítko GPS /je na mapě napravo/ a kliknutím na místo zájmu zjistíte GPS polohu toho místa. Souřadnice, které vám to vypíše nám pak pošlete!


Reakce na komentář

Zdravím všechny hláskaře
Standa | 3.1.2018 13:40 | id 124862 | nahlásit

... jsem ročník 1944 (za případné chyby se omlouvám). Narukoval jsem v r. 1963 k VÚ 8060 na rotu do kláštera v Chotěšově, přijímač proběhl v Liticích u Plzně. Nějaký čas jsem strávil na vid. hlásce na Přimdě - dřevěná věž, srub, poblíž meteorolog. stanice, bydleli tam manželé Rybářovi. Potom devět měsíců PŠ Zvolen. Další hláska byla ZVON - opět dř. srub a dř. věž, jídlo od pohraničníků, voda ze studánky. Následoval přijímač s mladými vojáky v Chotěšově...
Teď to hlavní: hláska č. 163 na kopci Hrádek nad obcí Újezd, několik metrů od Kozinova pomníku . Také dř. věž, patrový domek, původně zájezdní hostinec. Vařili jsme sami, nákup potravin v Újezdě, pro maso do Trhanova. V této době byl velitelem pro hlásky kpt. Zneller, jeho zástupce des. abs. Cerman. Byl jsem posledním velitelem na tomto stanovišti, v létě r. 65 byla věž stržena a činnost na této hlásce ukončena. Přestěhovali jsme se na zatím provizorní hlásku na kopec k obci Luženičky (uvádíte jako Baldov). Zde stála ještě nedokončená ocelová konstrukce neukotvené věže, nahoře bylo jenom pár prkének (někdo zde popisuje myslím p. Kibus, jak tu bednu teprve vyráběl). Samozřejmě jsem se byl podívat i na jiných hláskách v okolí. např. Mrákov - velitel Honza Beneš. A to je vše. Z hlásky č. 163, jsem odešel koncem léta r. 1965 do civilu. Pokud by někoho zajímali podrobnější informace, rád odepíšu.
Všechny zdravím Standa
Zde napište svoji reakci

 

Lze napsatznaků  • maximální délka textu komentáře je 2000 znaků
  • odřádkování textu komentáře (ENTER) zůstane zachováno
  • HTML tagy nelze používat
  • URL adresy budou automaticky převedeny na odkazy
  • reagovat lze pouze do 5 úrovně
  • vyhrazujeme si právo smazat nevhodné příspěvky