Vojensko.cz

Objekty bývalé PS a ČSLA

Nacházíte se: Různé » Pátrejte s námi ... » Pátrání po hláskách PVOS
Předchozí 1 fotografie z 1 Další
Foto 1


Autor: | Pořízeno:  | 1×
Sekce:
Pátrejte s námi ...

Pátrání po hláskách PVOS

(1 fotografie)

Pomožte nám prosím nalézt polohu vidových hlásek bývalého systému PVOS, tak jak byly rozmístěny na území ČSSR poč. 90 let. Rozhodli jsme se totiž, že bychom je chtěli mít na našich stránkách úplně všechny, a to zrovna tak, jak už zde máme ze stejného období všechny roty Pohraniční stráže.

Pokud tedy víte, kde se nějaká vidová hláska PVOS nacházela, napište to prosím zde, na tuto stránku do komentářů. Napište prosím vše, co o ní víte. A úplně nejlepší bude, budete-li vědět i GPS souřadnice. Až bude údajů o hláskách více, začneme s nimi pracovat a dávat to dohromady. Vlastníte-li i nějaké fotky, tak neváhejte a posílejte je. Děkujeme předem a nebojte se psát :)


Nevíte jak zjistit GPS souřadnice?

On-line například tak, že si otevřete webovou stránku http://www.mapy.cz a na mapě vyhledáte místo, které vás zajímá. Pak jen klikněte na tlačítko GPS /je na mapě napravo/ a kliknutím na místo zájmu zjistíte GPS polohu toho místa. Souřadnice, které vám to vypíše nám pak pošlete!


Reakce na komentář

Re: Zdravím všechny hláskaře
Vašek | 30.10.2018 20:26 | id 132674 | nahlásit

Zdravím! Jsem už asi veteránem mezi hláskaři, ale pořád vzpomínám. Jsem ročník 1940. Vr.1960 - 61 Jsem sloužil na hlásce č.184, která se nalézala na kopci vysokém 739 m, zvaném Jezvinec, asi 7 km západně od Nýrska. Severně od nás u obce Mrákov bylahláska č 164 která byla od nás dobře vidět. Navštívil jsem taky hlásku č. 162 u Kozinova pomníku. Věž jsme měli dřevěnou, rozpadající se, Byla předělána z věže zeměměřičů, které bývaly snad na každém kopci. Sloužilo nás tam pět plus jeden pes a kočka Máňa. Voda byla v hájovně pod kopcem u silnice spojující Nýrsko a Všeruby. Do hospody jsme chodili do Chudenína, nebo do Chodské Lhoty. Na nákup do Nýrska asi 9 km pěšky. Rota byla v Liticích u Plzně. Několikrát jsem tam byl na školení. V létech 1960 a 61 nebyla nijak příznivá polická situace a to se projevovalo na našem životě. Téměř nebyly vycházky, za celou vojnu jeden opušťák a dvakrát dovolená. Díky berlínské zdi jsme měli vojnu o tři a půl měsíce delší. A protože jsme byli na hlásce dobrá parta, dalo se to přežít. Asi 3 km jižně cod nás byly rota PS Červené Dřevo, kterou jsme občas jednotlivě navštívili. Na hlásce samozřejmě nebyla elektrika. Spojení se světem nám zajišťovaly dvě tefonní linky. Jedna na rotu k předávání zpráv, druhá na rotu PS.
Zde napište svoji reakci

 

Lze napsatznaků  • maximální délka textu komentáře je 2000 znaků
  • odřádkování textu komentáře (ENTER) zůstane zachováno
  • HTML tagy nelze používat
  • URL adresy budou automaticky převedeny na odkazy
  • reagovat lze pouze do 5 úrovně
  • vyhrazujeme si právo smazat nevhodné příspěvky