Vojensko.cz

Objekty bývalé PS a ČSLA

Nacházíte se: Objekty PVOS » Pozorovací hlásky - vnitrozemí » PH Lesný
Předchozí 1 fotografie z 1 Další
Foto 1

Fotografie hlásky z webu palba.cz. Dle všeho toto vzniklo již po zrušení hlásky. Okolí vypadá opuštěně a okenice uvnitř v domku obsluhy jsou zavřené.


Autor: | Pořízeno:  | 1×
Sekce:
Pozorovací hlásky - vnitrozemí

PH Lesný

(1 fotografie)

Vnitrozemská vidová hláska PVOS na vrcholu kopce Lesný.

Hláska se nacházela na nejvyšším vrcholu Slavkovského lesa na kótě 983, asi 3 kilometry severně od města Lázně Kynžvart.
Její historie je neznámá, neznámý je i útvar, pod který spadala. Z dochovaného snímku je patrné, že zde hláskaři měli vystavěný klasický dřevěný domek, jak na jiných hláskách a opodál stála asi čtyři metry vysoká dřevěná pozorovací věž. Období, kdy se zde nacházeli hláskaři, zřejmě také nebude dlouhé. Odhad vzniku tak polovina 70. let a zrušení konec 80. let.
Něco málo o hlásce nám napsal i Roman Novotný, který má hlavní zásluhu na publikaci této hlásky na našem webu:
 
Někdy v průběhu roku 2019 jsem na stránkách www.palba.cz narazil na článek o hlásce na vrcholu Lesný ve Slavkovském lese. Ta hláska měla být snad v působnosti palebného stanoviště "Smrkovec". Taktéž je uvedeno, že hláska neměla ani svoje číselné označení.
Informace o tomto stanovišti jsem měl již od roku 1981, nebo 1982 a to od kamaráda "Bobeše". Ten někdy z jara v uvedených letech se s dalším kamarádem "Béďou" t.č. studenti SZTŠ Cheb (Střední zemědělská škola v Chebu) vypravili na celodenní výpravu vrcholovkou přes Lesný. Cestou narazili na stanoviště vojáků na Lesném, pokecali a pokračovali dál v pochodu. Tenkrát byli vojáci téměř všude a já neměl tušení, že existuje celá síť pozorovacích stanovišť protivzdušné obrany státu. A poté, když jsem narazil na uvedený článek a foto, tak jsem si uvědomil, že o tomto stanovišti něco málo vím a že tedy skutečně existovalo.

 

V každém případě budeme moc rádi, když se nám podaří rozluštit záhadu této hlásky.

Něco málo z místa si můžete přečíst i zde na webu PALBAVaše komentáře...

Žádný komentář...
Vložit nový komentář

 

Lze napsatznaků  • maximální délka textu komentáře je 2000 znaků
  • odřádkování textu komentáře (ENTER) zůstane zachováno
  • HTML tagy nelze používat
  • URL adresy budou automaticky převedeny na odkazy
  • reagovat lze pouze do 5 úrovně
  • vyhrazujeme si právo smazat nevhodné příspěvky