Vojensko.cz

Objekty bývalé PS a ČSLA

Nacházíte se: Objekty PVOS » Pozorovací hlásky - zaniklé » PH Suchdol - Bujanov
Předchozí 1 fotografie B.Vojče z 10 Další
Foto 1

Pohled na kopec Nad Suchdolem.

Foto 1 Foto 2 Foto 3 Foto 4 Foto 5 Foto 6 Foto 7 Foto 8 Foto 9 Foto 10
Autor: B.Vojče | Pořízeno: 2013 | 10×
Sekce:
Pozorovací hlásky - zaniklé

PH Suchdol - Bujanov

(10 fotografií)

Hláska stála na kopci Nad Suchdolem (kóta 731) poblíž osady Suchdol, která je částí obce Bujanov. Hláska vznikla v roce 1951 v době Hlásných útvarů. Dřevěná věž měla 12m. Telefonní spojení bylo přes hlásku PH 257 - Dolní Bukovsko - Malonty.
Dnes lze na místě nalézt jen zetlelé sloupy věže, 4 betonové základy s kovovými patkami, místo kde stál domek, zčásti zasypaný okop a zbytky drátů.

A nyní co nám napsal o svém pátrání u pamětníků kronikář Bujanova, pan Bořivoj Vojče:
Historie hlásky se začala psát v roce 1951. Zpočátku byla posádka hlásky ubytována v jednom dnes již zdemolovaném domě v Suchdole. Posádku hlásky tvořilo po dobu její existence většinou 7 vojáků ZVS. Hlídkovou službu docházeli vykonávat na vrchol kopce. Prvotní stanoviště tvořil dřevěný stolek krytý dřevěnou stříškou se zařízením na určování dálky, výšky a směru letu letadel. V té době si sami hláskaři zřídili na jižním úbočí doslova zemljanku, ve které měli veškeré zázemí.
Věž hlásky byla postavena v roce 1952. Dřevěná dvoupodlažní konstrukce vysoká 12 metrů byla uchycena šrouby ke kovovým zabetonovaným patkám. Vrchol věže byl zastřešen. Současně byl postaven ve vzdálenosti 10 metrů od věže dřevěný domek o rozměru přibližně 6 x 4 metry, kam se hláskaři přestěhovali. Vedle něj se nacházela mnohem menší dřevěná stavba, zčásti zapuštěná do země. Sloužila jako sklad, včetně skladu potravin. Ze severní a západní strany areálu hlásky byl vyhlouben okop. Místo nebylo oplocené a bylo bez elektřiny. Vodu brali hláskaři ze studánky na louce vzdálené asi 300 metrů. Na louce je dnes více jak 40 let starý smrkový porost.
Proviant nakupovali v Rychnově nad Malší. Zde měl pan Zeiml obchod, řeznictví a hospodu v jednom. Tato, pro vojáky jistě výhodná trojkombinace, se nenacházela v žádném jiném blízkém sídle.
Hláska takto fungovala do roku 1957, kdy hláskaři odešli. Dřevěná věž i oba domky zůstaly. V roce 1959 Armáda vybudovala v blízkosti hlásky dva objekty lehkého polního opevnění.


A ještě dovětek. Tohle se s hláskaři táhlo celá léta a snad všude:
Samozřejmostí byly velmi dobré vztahy s místními obyvateli. Hlavně děti často navštěvovaly hlásku a místní děvčata byla také "v kurzu".
Podařilo se vypátrat 4 jména tehdejších hláskařů.
Čermák Drahoslav - sloužil na hlásce v roce 1951 ? 1952. Ještě než odešel do civilu, stačil se oženit. Galík Karel - po skončení vojenské služby se zde oženil a usadil.
Některá tehdy děvčata si ještě vzpomněla na Josefa Plaváka ze Slovenska a Ludvu Beleše z Českých Budějovic.
Vybavila se i vzpomínka na hláskaře, který si na železniční zastávce Pšenice náhodou vlastní zbraní prostřelil nohu.


Děkujeme do Bujanova za spolupráci.
(Zpracoval M. Červenka)

Okres: Český Krumlov

GPS: 48°40'56.954"N, 14°26'15.170"E

Najít na mapě

ČR

Vaše komentáře...

256
Honza | 17.1.2016 16:53 | id 100349 | nahlásit

Tato PH měla pravděpodobně číslo 256.
Vložit nový komentář

 

Lze napsatznaků  • maximální délka textu komentáře je 2000 znaků
  • odřádkování textu komentáře (ENTER) zůstane zachováno
  • HTML tagy nelze používat
  • URL adresy budou automaticky převedeny na odkazy
  • reagovat lze pouze do 5 úrovně
  • vyhrazujeme si právo smazat nevhodné příspěvky