Vojensko.cz

Objekty bývalé PS a ČSLA

Nacházíte se: Objekty PS » PS různé » Rakouská celnice Aigen
Předchozí 1 fotografie J.Zouplna z 12 Další
Foto 1

Opuštěná budova bývalé celnice Aigen.

Foto 1 Foto 2 Foto 3 Foto 4 Foto 5 Foto 6 Foto 7 Foto 8 Foto 9 Foto 10 Foto 11 Foto 12
Autor: J.Zouplna | Pořízeno: 2012 | 12×
Sekce:
PS různé

Rakouská celnice Aigen

(12 fotografií)

Zajímavý pohled na budovu bývalé celnice v Rakousku s mnoha otazníky.
Tato celnice se nachází 500 metrů od hraničního přechodu Kyselov - Diendorf.
Zde je přiložený text autora těchto snímků:

Poblíž roty Kyselov, avšak již v Rakousku, se nachází budova bývalé celnice Aigen. Budova této celnice byla stavěna v jednotném stavebním slohu jako celnice Guglwald - Př. Výtoň, St. Oswald - Koranda, Schöneben - Zad. Zvonková a jistě by se našly i další. Je vidět, že už tenkrát se dalo jednotným projektem ušetřit.
Tato budova vzhledem k její poloze daleko od nejbližšího osídlení není trvale obývána, na rozdíl od zbývajících dvou. Je zajímavé, že právě tato celnice za celou dobu co stojí, byla víc mimo svoji funkci než k čemu byla určena. Ale zato je na ni vidět, že se o její údržbu stále někdo stará, což se nedá říci o objektech na naši straně! Škoda! Vždyť tato budova už více než 70let neslouží svému účelu. Ale ruské nápisy jak zde, tak i v St. Oswaldu, jsou zde asi z piety zachovány. Ono to muselo být po r. 1948 na těchto čs - rak. hranicích stejně zajímavé, když zde hlídali Rusové.
Jaká asi byla spolupráce a součinnost těchto hraničních jednotek? Vždyť ty Rusové zde byli až do r. 1955! A nebo tu měli jen ty nápisy a hranici hlídali dále Rakušané. Ví to někdo?

GPS: 48°40'27.049"N, 14°1'56.940"E

Najít na mapě

ČR

Vaše komentáře...

Rakouské celnice v jednotném stylu
Zd. Šmída (šumavský medvěd) | 6.7.2015 07:51 | id 92159 | nahlásit

Jiří taky mě architektonicky tyto rakouské celnice zaujaly. Minulý týden jsem si vyfotil všech 5 kousků na rakouské straně Šumavy, ještě je právě jedna, a to na hraničním přechůdku U Rožnova (zaniklá osada Rožnov), cca 2 km po žluté značce od býv. roty Pasečná. Taky tak nějak cca 300 metrů od hranic. Informační panel k architektuře celnic se nachází u té Korandské. Ostatně u té Korandské to vypadá, že ta jediná z těch šumavských slouží smysluplně - jako bytovka. Možná i na Guglwaldu. Na panelu se mj. píše, že v roce 1922 byla započata stavba těchto celnic v úseku mezi Zvonkovou a šancí u Sandlu (nedaleko Pohoří na Šumavě v Novohradkách). Celkem bylo vybudováno 13 kousků se secesními elementy.
Vložit nový komentář

 

Lze napsatznaků  • maximální délka textu komentáře je 2000 znaků
  • odřádkování textu komentáře (ENTER) zůstane zachováno
  • HTML tagy nelze používat
  • URL adresy budou automaticky převedeny na odkazy
  • reagovat lze pouze do 5 úrovně
  • vyhrazujeme si právo smazat nevhodné příspěvky