Vojensko.cz

Objekty bývalé PS a ČSLA

Nacházíte se: Různé » Srazy a setkání » Setkání u pomníku A. Ruso 2019
Předchozí 1 fotografie z 35 Další
Foto 1

Lidé pomalu přicházejí na místo pietního setkání.

Foto 1 Foto 2 Foto 3 Foto 4 Foto 5 Foto 6 Foto 7 Foto 8 Foto 9 Foto 10 Foto 11 Foto 12 Foto 13 Foto 14 Foto 15 Foto 16 Foto 17 Foto 18 Foto 19 Foto 20 Foto 21 Foto 22 Foto 23 Foto 24 Foto 25 Foto 26 Foto 27 Foto 28 Foto 29 Foto 30 Foto 31 Foto 32 Foto 33 Foto 34 Foto 35
Autor: | Pořízeno:  | 35×
Sekce:
Srazy a setkání

Setkání u pomníku A. Ruso 2019

(35 fotografií)

PIETA U POMNÍKU ADAMA RUSO

Oblastní rada Klubu českého pohraničí Novohradsko, čestného jména Adama Ruso, připravila setkání přátel a bývalých pohraničníků u pomníku vojína Adama Ruso. Bylo to již 68.výročí této tragické události. Na místě pomníku byl 30. září 1951 při střetnutí pohraniční hlídky s narušiteli státní hranice zastřelen. Sloužil vlasti u jednotky Pohraniční stráže Krabonoš.
Setkání spojené s pietou se zúčastnilo téměř 100 vlastenců, členů KČP, veteránů PS ze Slovenska, Moravy a Čech a občanů okolních obcí.
Přítomné přivítal přítel Jindřich Rolinc, člen KČP a důstojník Pohraniční stráže, major v.v., který téměř 30 let sloužil na jednotce PS Krabonoš a České Velenice.
Přivítal mezi námi přítelkyni Alenu Nohavovou, členku KČP a předsedkyni KV KSČM České Budějovice, přítele JUDr. Gustava Janačka, předsedu Národní rady KČP, přítele Ing. Zdeňka Trippého, předsedu Okresní rady KČP Táborsko, Dr. Edvarda Beneše a další hosty .
Následovalo položení kytic k pomníku Adama RUSO a zazněla Česká a Slovenská státní hymna. S hlavním projevem vystoupil přítel JUDr. Josef Spáčil, člen vedení Novohradské oblastní rady KČP, major v.v. a bývalý velitel pohraniční jednotky Krabonoš.
Ve svém vystoupení přítomné seznámil s popisem tragické události. Připomenul historii vzniku pomníku a jeho několikeré poškození až úplné zničení neznámým pachatelem. Pomník byl vždy péčí členů KČP z Novohradska opraven nebo znovu vybudován.
O vystoupení požádala soudružka A. Nohavová, která hovořila o významu semknutosti vlasteneckých sil obou zemí a nutnosti čelit útokům na Pohraniční stráž, komunisty a levicově zaměřené občany.
O slovo se poté přihlásil Ing. Zdeněk Trippé, člen KČP z Tábora, který ve svém vystoupení jménem Organizačního štábu Národní rady KČP pozval přítomné i s rodinami a přáteli na pietní akt k uctění státnického odkazu Dr. Edvarda Beneše a manifestaci k 101. výročí vzniku samostatného československého státu.

Velké celorepublikové veřejné shromáždění vlasteneckých sil ČR se uskuteční v sobotu 26. října 2019 od 14 hodin u pomníku Mistra Jana Husa v Husově parku na Husově náměstí v Táboře.

Pietní akty k uctění památky Dr. Edvarda Beneše provedou kluby vlasteneckých sil ČR a KČP spolu s občany v Sezimově Ústí u hrobky Hany a Edvarda Benešových dopoledne od 10 do 13 hodin, samostatně dle svého rozhodnutí. Účastníci byli vyzváni aby přijeli na manifestaci do Tábora se státními vlajkami, vlajkami klubů, praporů měst a obcí a s portréty Edvarda Beneše, prezidenta, Budovatele Československa
Na závěr setkání byla minutou ticha uctěna památka vojína.Adama Ruso, důstojníků, praporčíku a vojáků Pohraniční stráže, kteří sloužili na státní hranici při její ostraze a již nežijí a také již nežijících členů KČP.
Tentokrát pomník nebyl zničen ani poškozen. Vzhledem k náladě přítomných a mimořádně vysoké účasti bylo setkání nezapomenutelné. Následně pokračovalo besedou v blízké restauraci v obci Halámky.
Organizátoři setkání prostřednictvím časopisu Hraničář moc děkuji za mimořádnou účast
a vlastenecké projevy.

Přátelé Jindřich Rolinc a JUDr. Josef Spáčil
Oblastní rada KČP Novohradsko Adama Ruso

Projev J. Spáčila: 1, 2, 3.Vaše komentáře...

Sraz 2019 Krabonos.
Pavel Štastný 67/69 . | 11.10.2019 22:23 | id 141147 | nahlásit

Velitelé a kamarádi P.S.CSSR děkujeme za opravdu krásný sraz u pomníku Adama Ruso a jeho opravu do původního stavu .
"NEPROJDOU" ! Takže přeji všem pevné zdraví a nashledanou zase za rok a v největším poctu... Pája 67/69.
Vložit nový komentář

 

Lze napsatznaků  • maximální délka textu komentáře je 2000 znaků
  • odřádkování textu komentáře (ENTER) zůstane zachováno
  • HTML tagy nelze používat
  • URL adresy budou automaticky převedeny na odkazy
  • reagovat lze pouze do 5 úrovně
  • vyhrazujeme si právo smazat nevhodné příspěvky