Vojensko.cz

Objekty bývalé PS a ČSLA

Nacházíte se: Dobové foto » Dobové foto PS » Stráž nad Nežárkou r. 1959
Předchozí 1 fotografie L.Königsmark (Kendy) z 3 Další
Foto 1

Správné pohraničářské brko ze Stráže - Kendy.

Foto 1 Foto 2 Foto 3
Autor: L.Königsmark (Kendy) | Pořízeno: 1959-61 | 3×
Sekce:
Dobové foto PS

Stráž nad Nežárkou r. 1959

(3 fotografie)

Dobové snímky z výcviku PS ve Stráži nad Nežárkou.

Do přijímače ve Stráži nad Nežárkou jsme rukovali v půli srpna 1959 přes posádku v Českých Budějovicích, kde jsme z civilů byli přestrojeni na naočkované pohraničářské bažanty. Kdo se nechal ostříhat předem, byl ještě více okudlán, takže na tom jenom prodělal. Táhli jsme jako jediní z branců do armády dřevěné černé kufry, na kterých bělostně zářila naše jména. Ty kufry se pak hodily později na rotách a pak ještě i v civilu. Cvičné uniformy měly ještě celozelené výložky, vycházkové již měly jenom lemování. Na zámku Emy Destinnové pak místo zpěvu zněl dusod naši okovaných půllitrů s řemínky za křiku našich poddůstojníků : "Jedu, jedu", "padám vojáci, padám" a dalších krásných výrazů i našich důstojníků: "Stě akýsi zarastěný, švihom oholiť", "Dneska nemením, menil som včera" ,"vojáci, vy stě fífáci" Tam jsme prožili první tři měsíce, učíce se pořadové, pochodu, střílet, dělat výmyk a politicky se vzdělávat.
Jeden zážitek, který si každý snad pamatuje: když jsme se vraceli z nočního cvičení, s lucerničkami na konci útvaru, vjel do nás ožralý motocyklista a skácel půl útvaru k zemi, jako by nás pobil kulometem. Někteří pak skončili i v nemocnici, jako např. vojín Petrik.
Po těch třech měsících jsme byli převeleni na roty, mnozí z nás se pak sešli v poddůstojnické škole v Českých Budějovicích, ale to už je jiná část naší 2,5 leté základní vojenské služby...
Kendy

Okres: Jindřichův Hradec

Dobové foto

Vaše komentáře...

Žádný komentář...
Vložit nový komentář

 

Lze napsatznaků  • maximální délka textu komentáře je 2000 znaků
  • odřádkování textu komentáře (ENTER) zůstane zachováno
  • HTML tagy nelze používat
  • URL adresy budou automaticky převedeny na odkazy
  • reagovat lze pouze do 5 úrovně
  • vyhrazujeme si právo smazat nevhodné příspěvky