Vojensko.cz

Objekty bývalé PS a ČSLA

Nacházíte se: Různé » Knihy o PS a ČSLA, ... » Šumava... hranici přecházejte po půlnoci
Předchozí 1 fotografie z 2 Další
Foto 1

Foto 1 Foto 2
Autor: | Pořízeno:  | 2×
Sekce:
Knihy o PS a ČSLA, ...

Šumava... hranici přecházejte po půlnoci

(2 fotografie)

Šumava... hranici přecházejte po půlnoci od autora Viléma Hracha je faktografické vyprávění o pohraničních převaděčích na Šumavě, sestavené na základě nově objevených dokumentů a skutečností.

Anotace knihy:

Zdálo by se, že o osudech šumavských převaděčů přes hranici tvořenou železnou oponou i těch, kteří se sami pokusili o útěk, bylo již "všechno" napsáno. Tato knížka vás ale přesvědčí, že tomu tak není.
Jednotlivé příběhy jsou navzájem provázány jak tematikou, tak i prolínáním osudů jejich protagonistů. A vylíčeny jsou nejen dramaticky, ale i mimořádně kultivovaným literárním jazykem, který k beletrizované literatuře faktu právem náleží, ale bývá poměrně vzácný. Nechybí hlubší souvislosti ani filosofická zamýšlení nad lidským osudem, dějinami.
Každý beletrizovaný příběh je podložen a dokumentován fakty a doplněn faktografickým komentářem, někdy značně rozsáhlým. Má to svou logiku, neboť autorovi se podařilo získat a využít dosud neprobádané archivní materiály, které náhodou unikly skartaci. A díky nim uvádí údaje dosud neznámé a někdy i podstatně koriguje dosud vžité představy, mj. o působení "Krále Šumavy" Kiliana Nowotneho. Tato kniha příběhů je tudíž v mnoha směrech i faktograficky objevná.
Součástí knihy jsou reprodukce stěžejních archivních dokumentů, dobové fotografie a barevná příloha se současnými fotografiemi "starých míst" od známého fotografa Šumavy Vladislava Hoška.

Kniha příběhů je rozdělena na dvě části nazvané Poslední cesta "Krále Šumavy" (osm příběhů) a Proti proudu (šest příběhů).
Literární osou vyprávění první části (Poslední cesta "Krále Šumavy") je poslední cesta Kiliana Nowotneho zvaného Král Šumavy s jeho skupinou, která vedla z Německa na území Československa do příhraničního města Vimperku v květnu 1950. Každé ze čtyř hlavních osob tohoto putování, včetně jejich pomocníků, je věnována samostatná kapitola.

Příběhy druhé části knihy (Proti proudu) mají širší rámec a kořeny některých z nich sahají až do doby okupace. Hlavně se však týkají období po roce 1948 a období padesátých let, kde "ti slušní polevili v ostražitosti a vlivem ztráty bdělosti se postupem času dostávali na rozhodující místa lidé, kteří v touze po moci byli schopni jakýchkoliv nečestných skutků". I v této části se rozvíjejí dramatické osudy "všedních" lidí, kteří se nenechali zlomit a každý po svém zlu čelili.

"Postava Kiliana, rodáka ze Šumavských plání, mě zaujala už tehdy, kdy jsem byl přítomen jako divák promítání filmu Král Šumavy v sále kina v Sušici, kde měl film 25.12.1959 republikovou premiéru. Tehdy okresnímu městu se dostalo té cti proto, že režisér Karel Kachyňa vybral pro některé scény v přírodě místa z pohraničních částí tohoto okresu.
V Sušici jsem tehdy bydlel u rodičů a slýchal z různých stran zcela jiné verze příběhu, než byla ta promítaná na plátno. Cítil jsem, že ten pravý příběh bude zahalen tajemstvím, a tak tomu bylo ještě před několika lety, než se mně naskytla příležitost k pátrání v archivních dokumentech. Zásluhou pracovníka Archivu bezpečnostních složek byla k případu nalezena krabice, která shodou podivných náhod unikla skartaci a stala se předlohou k mé práci."
Vilém Hrach(zdroj: kosmas.cz)

Článek (jako obr.) o knize ZDE.

 Vaše komentáře...

kniha Sumava
Straka Jan | 25.12.2019 17:58 | id 143046 | nahlásit

Na vánoce jsem si objednal knihu od Hracha "Sumava hranici přecházejte po půlnoci". Na hranici jsem sloužil v Novohradských horách a kdybych býval věděl kdo je Hrach který v knize poplival celou historii PS jako neschopnou a jen vyzdvihoval význam práce a poslání těch lumpů převaděčů nikdy bych si ji neobjednal. Nechápu jak někdo kdo sloužil na hranici můžu tuto knihu doporučovat dalším .
 
Re: kniha Sumava
Jožo | 11.7.2020 13:58 | id 148034 | nahlásit

Také jsem se nechal přesvědčit, abych si zakoupil tuto knihu. Soudruh Hrach udělal z pohraničníku pitomce. Kdyby toto prováděli dotyčni i v dnešní době , ale v jiném kraji světa, dopadli by stejně. Teď už vím, KVŮLI TAKOVÝM JSME TAM BYLI.
Kvilda
Romana Krutilová | 10.4.2018 09:26 | id 128097 | nahlásit

Dobrý den, pane Hrachu.
Čtu vaší knihu Šumava? hranici přecházejte po půlnoci. Přečetla jsem o tomto tématu plno knih, ale tahle je jako by vás zatáhla přímo do děje.
Mám na vás velkou prosbu, nenarazil jste při svém bádání na jméno Václav Rychtář. Bydlel po válce na Kvildě, za manželku měl Rusku. Na Kvildě měl kovárnu, byl kovář. Potom měl autodopravu, chvíli pracoval i s Josefem Randákem. Později vykonával funkci místopředsedy a potom i předsedy národního výboru na Kvildě, rok 1946-1949. Také hojně celou dobu převáděl přes hranice. V září 1950 z Kvildy za dramatických okolností přešel sám přes hranice a už se nikdy nevrátil.
Byl to můj dědeček. Hledala jsem v archivu v Prachaticích i v archivu bezpečnostních složek, ale bohužel se mi o něm nic nepodařilo najít.
Kdyby jste měl jakoukoliv informaci byla bych vám moc vděčná. Děkuji.
S pozdravem Romana K. (rokru@seznam.cz)
Hranici přecházejte po půlnoci.
Jaroslav Picálek | 22.3.2018 22:30 | id 127537 | nahlásit

Sloužil jsem v letech 1968-70 na 7bPS v Sušici,kde tatínek pana Vildy Hracha,pan Dr. major Hrach jezdil s pojízdnou zubní ambulancí a staral se o zuby nás vojáků.Byl to velice hodný člověk s krásnými kudrnatými vlasy bílé barvy a mohutným knírem.Poslouchat jeho vyprávění o Šumavě,to byl opravdu zážitek.Jarda Picálek(řidič na RTZ).
Kniha 1. část
Veterán PS | 7.11.2017 14:16 | id 122254 | nahlásit

Zdálo by se, že o osudech šumavských převaděčů přes hranici tvořenou železnou oponou i těch, kteří se sami pokusili o útěk, bylo již ?všechno? napsáno. Tato knížka vás ale přesvědčí, že tomu tak není.
Jednotlivé příběhy jsou navzájem provázány jak tematikou, tak i prolínáním osudů jejich protagonistů. A vylíčeny jsou nejen dramaticky, ale i mimořádně kultivovaným literárním jazykem, který k beletrizované literatuře faktu právem náleží, ale bývá poměrně vzácný. Nechybí hlubší souvislosti ani filosofická zamýšlení nad lidským osudem, dějinami.
Každý beletrizovaný příběh je podložen a dokumentován fakty a doplněn faktografickým komentářem, někdy značně rozsáhlým. Má to svou logiku, neboť autorovi se podařilo získat a využít dosud neprobádané archivní materiály, které náhodou unikly skartaci. A díky nim uvádí údaje dosud neznámé a někdy i podstatně koriguje dosud vžité představy, mj. o působení ?Krále Šumavy? Kiliana Nowotneho. Tato kniha příběhů je tudíž v mnoha směrech i faktograficky objevná.
Součástí knihy jsou reprodukce stěžejních archivních dokumentů, dobové fotografie a barevná příloha se současnými fotografiemi ?starých míst? od známého fotografa Šumavy Vladislava Hoška.
Kniha příběhů je rozdělena na dvě části nazvané Poslední cesta ?Krále Šumavy? (osm příběhů) a Proti proudu (šest příběhů).
Literární osou vyprávění první části (Poslední cesta ?Krále Šumavy?) je poslední cesta Kiliana Nowotneho zvaného Král Šumavy s jeho skupinou, která vedla z Německa na území Československa do příhraničního města Vimperku v květnu 1950. Každé ze čtyř hlavních osob tohoto putování, včetně jejich pomocníků, je věnována samostatná kapitola.
Kniha 2.část
Veterán PS | 7.11.2017 14:14 | id 122253 | nahlásit

Příběhy druhé části knihy (Proti proudu) mají širší rámec a kořeny některých z nich sahají až do doby okupace. Hlavně se však týkají období po roce 1948 a období padesátých let, kde ?ti slušní polevili v ostražitosti a vlivem ztráty bdělosti se postupem času dostávali na rozhodující místa lidé, kteří v touze po moci byli schopni jakýchkoliv nečestných skutků?. I v této části se rozvíjejí dramatické osudy ?všedních? lidí, kteří se nenechali zlomit a každý po svém zlu čelili.
?Postava Kiliana, rodáka ze Šumavských plání, mě zaujala už tehdy, kdy jsem byl přítomen jako divák promítání filmu ?Král Šumavy? v sále kina v Sušici, kde měl film 25. 12. 1959 republikovou premiéru. Tehdy okresnímu městu se dostalo té cti proto, že režisér Karel Kachyňa vybral pro některé scény v přírodě místa z pohraničních částí tohoto okresu.
V Sušici jsem tehdy bydlel u rodičů a slýchal z různých stran zcela jiné verze příběhu, než byla ta promítaná na plátno. Cítil jsem, že ten pravý příběh bude zahalen tajemstvím, a tak tomu bylo ještě před několika lety, než se mně naskytla příležitost k pátrání v archivních dokumentech. Zásluhou pracovníka Archivu bezpečnostních složek byla k případu nalezena krabice, která shodou podivných náhod unikla skartaci a stala se předlohou k mé práci.?
Vilém Hrach
 
Re: Kniha 2.část
Lenka | 13.2.2018 20:55 | id 126329 | nahlásit

Dobrý den pane Hrachu,
nedostal jste se prosím k informacím o jednotce SNB
v Pohoří. Byl tam zastřelen můj strýc Oldřich Lapáček 20.3.1951 ve věku 25 let. Za jakékoli informace budu vděčná. Lenka (lenkachramostova@seznam.cz)
 
Re: Kniha 2.část
Libor Žižka | 13.2.2018 23:57 | id 126344 | nahlásit

Dobrý den,
mohu poprosit o informaci, kde bych mohl obě knihy získat ? Díky.
 
Re: Re: Kniha 2.část
Víta | 12.4.2021 06:15 | id 155797 | nahlásit

URČITĚ ti ji s radostí přenechá : Straka Jan .
Já bych si tento HUMUS taky nekoupil ani za 1 Kč . Na čáře jsem sloužil 1962-64 a mám svoji ČEST .
Co jsi zač , že se ti líbí náš součastný BORDEL- STAT ?
 
Re: Re: Re: Kniha 2.část
libor žižka | 12.4.2021 21:26 | id 155817 | nahlásit

Nejde o to, jestli je to humus či není. Jde o to, že chci poznat kam až sahají event. dezinformace. Já sloužil o pár pátků dříve, pokládám si to také za čest, nenadávám na ty, co nás haní, protože to je naprosto zbytečné. Vím alespoň co kde mohu očekávat. Řídím se aplikací poučky : "Staré-li seznáš pro nové sílíš." A pak biblí - "Kdo po tobě kamenem ty po něm chlebem". A co se mi líbí nebo nelíbí to je přece moje věc. Takže já nevytýkám Tobě, že si tu knihu nekoupíš ani za kačku. Japa můžeš vědít, jak říkají Chodové i plzeňáci, copa se v téj bichlí vo tobě píše? Zdař a no passaran!
KNIHA
BETAK | 7.11.2017 13:56 | id 122250 | nahlásit

O VELMI PEKNE DAKUJEM OBOM ZA ADRESY.
 
Re: KNIHA
Veterán PS | 7.11.2017 14:06 | id 122252 | nahlásit

Na tomto odkaze jsem si knihu objednal a byla mi doručena.
https://www.megaknihy.cz/zal…
 
Re: Re: KNIHA
PAVOL čet.P.S.v.v. 80-82 čssr | 12.11.2017 19:41 | id 122403 | nahlásit

Děkuji za info.!!! Super služba : ve středu ráno jsem jí objednal ,v pátek odpoledne byla poštou doporučená ke mně do :Bratislavy a dnes večer prakticky jedním dechem dočtená !!!!!!!!! Všem veteránům od P.S. jí vřele doporučuji .(cena i s poštou jen:kčs 300.)!
!!!NEPROJDOU!!! S pozdravem PAVOL...
 
Re: Re: Re: KNIHA Šumava hranici přecházejte o pul noci
Král Václav | 13.11.2017 08:49 | id 122417 | nahlásit

Já se též připojuji k Pavlovi knížka velice pěkně napsaná dobrá práce též doporučuji všem PSákům s pozdravem Václav.
 
Re: Re: Re: KNIHA
Pavel 80-82 starší řidič . | 19.10.2021 20:57 | včera | id 159350 | nahlásit

Koupil/Přečetl . Výborné napsaná kniha. Pane Hrach dekuji !
kniha SUMAVA
betak | 3.11.2017 08:56 | id 122036 | nahlásit

pan SUBRT ako sa dostanem ku knihe. DAKUJEM.
 
Re: kniha SUMAVA
Jirka | 7.11.2017 11:04 | id 122247 | nahlásit

Ahoj je to nakladatelství Kosmas!
 
Re: Re: kniha SUMAVA
Veterán PS | 7.11.2017 12:25 | id 122249 | nahlásit

Knihu vydalo nakladatelství CATTACAN, Kukučínova 1148/4, Praha 4- Krč. (www.cattacan.cz). Distribuci provádí: Knižní velkoobchod KOSMAS. (www.kosmas)
 
Re: kniha SUMAVA
bjuty | 7.11.2017 18:13 | id 122264 | nahlásit

www.kosmas
 
Re: kniha SUMAVA
bjuty | 7.11.2017 18:14 | id 122266 | nahlásit

www.kosmas
Přečteno
Petr Šubrt | 2.11.2017 09:20 | id 122024 | nahlásit

Knihu jsem dostal již v červnu a už je dočtena mohu jen doporučit
Vložit nový komentář

 

Lze napsatznaků  • maximální délka textu komentáře je 2000 znaků
  • odřádkování textu komentáře (ENTER) zůstane zachováno
  • HTML tagy nelze používat
  • URL adresy budou automaticky převedeny na odkazy
  • reagovat lze pouze do 5 úrovně
  • vyhrazujeme si právo smazat nevhodné příspěvky