Vojensko.cz

Objekty bývalé PS a ČSLA

Nacházíte se: Dobové foto » Dobové foto ČSLA » VÚ 6175 - Benešov - PZH r. 1986-88
Předchozí 1 fotografie P.Holfeld z 17 Další
Foto 1

Voj. Holfeld a voj. Krkoš Pavol - duben 1987 za 530!

Foto 1 Foto 2 Foto 3 Foto 4 Foto 5 Foto 6 Foto 7 Foto 8 Foto 9 Foto 10 Foto 11 Foto 12 Foto 13 Foto 14 Foto 15 Foto 16 Foto 17
Autor: P.Holfeld | Pořízeno: 1986-88 | 17×
Sekce:
Dobové foto ČSLA

VÚ 6175 - Benešov - PZH r. 1986-88

(17 fotografií)

Dobové snímky z PZH VÚ 6175 - Benešov (Baba). Pojďme se podívat na netradiční službu u ČSLA, která ale také bývala službou.

Hlavním kápem byl tehdy, když jsem tam jako mladý voják, měsíc po přijímači nastoupil nějaký pan Střelka, my jsme mu říkali "Starej", no byl to už pán v letech, asi někdy počátkem druhého roku mé služby odešel do důchodu a na jeho místo nastoupil nějaký Štefan Balla, byl to Maďar jak poleno, ale měl krásnou dceru v tom správném věku...
Mimo toho jsme ještě měli civilní pracovnici, která těmto pánům dělala papíry a fakticky je i občas v nepřítomnosti zastupovala, ta se jmenovala Anna Reichová a je na jedné z těch mých fotografií i se svojí starší dcerou. Jinak jsme měli ještě desátníka absolventa a formálně jsme patřili pod proviantní sklad, kterému tenkrát velel kapitán Peterka původem z Uherského Hradiště.
Jinak jsme si vládli zcela sami, takové nepříjemné věci, jako poplachy, výjezdy na cvičení, tzv. "cikánské dny", rozcvičky, se nás netýkaly, když mi kdosi po vytáčené dvojlince, která představovala naše jediné spojení s útvarem, (mimo pravidelných návštěv dozorčích posádky se snídaněmi, obědy a večeřemi), oznámil, že byl vyhlášen signál nástup, tak jsem jen zabručel "tak si strč někam" a šel dospat. Troufám si říct, že jsem asi jeden z mála kluků, co sloužili v Benešově a nebyli ani jedenkrát na výjezdu na Šumavě. Služba u nás skýtala i další výhody, krom klasického měsíčního služného, jsme dostávali navíc peníze za "přírůstky", což byla částka zhruba okolo 450 Kčs, tedy na tu dobu něco úplně neslýchaného, za plotem vně areálu byl les plný prázdných láhví od alkoholu, které jsme občas sbírávali a vraceli v obchodě, cestou do kasáren pro zbytky z kuchyně, určené na výkrm, v kotelně jsem pod nadstavbou kotle měl dokonce celou bečku, kterou jsme párkrát vyměnili za plnou - viz další z mých fotek. No a v neposlední řadě se nás vůbec netýkala předpisová ustrojenost, s výjimkou vycházek a dovolených, jsme si nosili, co jsme právě měli čisté, takže někdy vznikaly i docela divoké kombinace, montérek, oděvů vzor 60 i oděvů vzor 63.
Jednou mně na svozu kuchyňských zbytků potkal nějaký mně neznámý major (vlastní velitele jsme většinou znali aspoň z doslechu), tenkrát byly právě prověrky a navíc na Babě hostovali sovětští vojáci. Začal na mne řvát, jak jsem to ustrojen, špatně oholen a debilně vystříhán (tehdy jsme se hecnuli a všichni jsme se vydrali dohola a nechali si narůst kníry, byli jsme jak Turci), prý mne nechá zavřít a že ze které jsem jednotky. Když jsem mu řekl, že z PZH, tak zamával rukama a zařval běžte! Běžte pryč, ať vás nevidím! Takže jak to napsal klasik "Plány revanšistů zhatí, naši vepři boubelatí!"

Okres: Benešov

GPS: 49°47'28.494"N, 14°43'2.010"E

Najít na mapě

ČR

Vaše komentáře...

Rok 1988-1989
Hájek Peter | 5.3.2015 22:00 | id 87249 | nahlásit

Bol som pracovná čata,ktorá patrila pod útvar v Jihlave.Stavali sme ČOV,telefonú ústredňu,čerpaciú stanicu PH,administratívna budova,garáže.
 
Re: Rok 1986
Ján Uríček | 20.8.2020 11:30 | id 148821 | nahlásit

Narukovaní 1.10. 1986 Pražské kasárne prijimač potom bigo Táborské kasárne 9.MSR ozvite sa kto tam bol v tom čase, hľadám Jirka MInďuka, Jozefa Psulu, Peťa Kadlčíka, Soukupa, Pľa Spišiaka..., Jozefa Hájka náš mazák...
Vložit nový komentář

 

Lze napsatznaků  • maximální délka textu komentáře je 2000 znaků
  • odřádkování textu komentáře (ENTER) zůstane zachováno
  • HTML tagy nelze používat
  • URL adresy budou automaticky převedeny na odkazy
  • reagovat lze pouze do 5 úrovně
  • vyhrazujeme si právo smazat nevhodné příspěvky