Vojensko.cz

Objekty bývalé PS a ČSLA

Nacházíte se: Dobové foto » Dobové foto PVOS » VÚ 7494 - Dašice r. 1974-76
Předchozí 1 fotografie J.Syrovátka z 10 Další
Foto 1

VÚ 7494 - Dašice. Odloučené stanoviště, dnes tam podle map nic není. Pohled od Dašic.

Foto 1 Foto 2 Foto 3 Foto 4 Foto 5 Foto 6 Foto 7 Foto 8 Foto 9 Foto 10
Autor: J.Syrovátka | Pořízeno: 1974-76 | 10×
Sekce:
Dobové foto PVOS

VÚ 7494 - Dašice r. 1974-76

(10 fotografií)

Dobové fotografie z VŮ 7494 - Dašice.

Začátkem února 1975 jsem byl převelen z ŠS Zvolen zpět do Opatovic, následně do Nepolis, opět krátká epizoda a odvelení do Dašic. Po celou dobu převelování jsme s sebou kromě postele a skříňky vláčeli vše co má mít správný voják. Dašické stanoviště obnášelo RL P 15 M, ten měl o něco větší obrazovku než předchozí typ, anténu na ZILU a druhou na konstrukci UNŽA pro extra nízké cíle. Spojařskou T 805, el. centrály, maringotky pro mužstvo, buňku pro velitele rtm. Vejrosta a buňku jako učebnu. Sklad uhlí, studnu a velmi vstřícné kamarádky z městečka. Nebýt des. Domoráka, který se i na tehdejší dobu choval jako idiot, bylo vše naprosto dokonalé. Po celou dobu co jsem sloužil operátora, tak jme neměli výnosy grafikony a SD lety se točily uvnitř radaru. V létě naprostý masakr v zimně to šlo, kravál neskutečný o horku nemluvím. Nic netrvá věčné, P 15 šla na servis a já do Nepolis... tam jsem viděl, jak se chovají blbové, kterým máma před vojnou utírala zadek, když dostanou nad někým moc. Ještě v Dašicích mi velení odebralo moji zbraň - samopal vzor 26, asi abych někoho nezranil a do konce vojny mi už žádnou nepropůjčili, holt jsem neměl důvěru. Konec roku 1975 převelení do Poličky, trochu schíza, protože na kasárna já nebyl zvyklý, ale zapojil jsem se do obrany našeho vzdušného prostoru. Leden 1976 jedu prvně po 16 měsících domů. Doma jsem byl celkem 4x a ani jednou jsem neměl dny na cestu, asi mysleli že létám, ale co. Po návratu z dovolené jsem se pochlubil fotkama ze svatby, byl jsem bráchovi za svědka a mjr. Navrátila - politruka, mohlo omejt! Já byl v kostele v uniformně a u oltáře podepisovat svědectví. Přežil to, jako velitel roty jsem tam zažil mjr. Vénose, Haupta, zástupce tam byl por. Dytrich, zvaný Omachel, správa budov civil Šesták. Na jaře 1976 se ztratil nějaký předpis, který měl Dytrich a vypuklo davové šílenství.  Lidi z dovolených zpátky, zákaz všeho, prohledávání úplně všeho i skládky, kam se vozil odpad. Bylo to docela jedlé, podílela se voj policie, speciální komise, kontra bratři a co si pamatuju nenašlo se nic. Ale mělo to horší dopad. Vše co bylo někde ulité, včetně fotek, bylo v nenávratnu. Na bojovém stanovišti byl po levé straně na rampě náš P 15 M a vlevo PRV 11, dále tam byli vozucháři, ale to byla jen potíž. Vztahy s domorodci byly nadstandartní, i co se týká dámské poloviny a ještě se to utvrdilo, když stálý stav přesunuli na stanoviště a na rotě udělali přijímač a v Poličce byla přísaha, to fakt byla událost. Ještě perlička v létě 1976 jsem sloužil pomocníka na rotě a přijel mjr. Geleta z útvaru, rota byla totál prázdná a na dotaz kde jsou vojáci a velení, jsem mu předpisově odpověděl, ale na otázku kolik tam mám vojáků už jsem řekl, že
hodně a to nešlo. Následovalo převelení na VÚ 2516 Praha a pokud to měl být trest tak se děsně spletli, bylo nás tam postižených vícero a z útvaru nás rozvezli po okolí na výpomoc do JZD já to chytil na řepnou kampaň na kombajnu - obec Petrovice u Prahy. To byl luxus žold+přídavky, regulérní mzda brigádníka a procenta z výkonu na kombajnu, tolik jsem si nevydělal ani pak v civilu. Návrat do Poličky a služba, grafikony a SD lety pak vymysleli předvedení veliteli divize, úklidy, čištění, natírání, blejskání nebralo konce. A přišel velký den přiletěl vrtulník divizní prošel rotu jeden z majorů, s ním chodil, ale už nevím který, a vyjeli na stanoviště. Vydrápal se k nám na rampu, dostal hlášení a zeptal se mi, jak dlouho sloužím, že mám jen trojku spec. Normálně mi vypadlo, jak jsem dlouho na vojně a povídám, že to máme celá obsluha za 60. Majora mohlo vomejt, ale generál okem nemrk a povídá, kolik vodím cílů, říkám že vše co je na obrazovce a v poslední době toho bylo dost, protože v Praze byl letecký den a ten jsem taky odvedl. A bylo, jen mi ještě major chtěl poslat na třídu, ale to nevyšlo. Ještě tam sloužil por. Zbranek, chemik čet. Fischer, sklad Németh, kuchyně Gaigr, na spisu Suchý, ošetřovna Havlík, Bárta na vysílacím. A následoval odchod do civilu, ale za 14 dní jsem dostal předvolání do Prahy do basy v Ruzyni od VKR STB a MV. Jasně že jsem byl vyklepaný, nic příjemného, výslech kde jsem sloužil, jak často jsem byl doma no a po čase jsem zjistil, že to bylo na udání od jednoho spolubojovníka. Nepídil jsem se po jméně - radši. 
Syro


Okres: Pardubice


Vaše komentáře...

Dašice a Polička září 1975 až srpen 1976
Martin Peč | 13.4.2020 22:38 | id 145967 | nahlásit

Náhodně jsem narazil na tenhle web. V Dašicích jsem byl někdy do března. Tehdy tam byly 2 x P-15 a od podzimu taky P-12. Někdy od podzimu jsme taky používali undžu.
Pak nás část převeleli s P-15 do Poličky (Silvák, Syrovátka, Bazala z Dašic a dva mladí, jména si už nepamatuji).
V Dašicích zůstal Zdeněk Rykl a já jsem se tam vrátil akorát jedenkrát vrátit věci.
 
Re: Dašice a Polička září 1975 až srpen 1976
jaromír syrovátka | 23.5.2020 22:49 | id 146919 | nahlásit

Zdar Martine to je děs já si Tě nepamatuju,když já šel z Dašic byla tam jen jedna P 15 a ta slavná unža,ono to bylo tak,že půlka kluků byla z Nepolys a druhá z Poličky ,ale na co si velmi dobře pamatuju když mi uletěl SD let nějaký Marušák asi generál.Přijel pro nás gazík z Nepolys vzali nás na VS a kladli otázky kdo byl za obrazovkou ,jak jsme se domlouvali,postižení byli Fingo-Marián Hlinický jako starší operátor abs Altman no a já,pouštěli nám hlasové záznamy ,ale celkem to vyšumělo,protože v době toho letu nebyl na sále operační důstojník,takže v tom jel taky,ale co mi teda vzalo .Ten den bylo k obědu kuře a v naší nepřítomnosti byly naše porce sežrány kolegy.Nicméně když letěl generál zpět tak se ztratil zas ,ale to šlo mimo nás.A mam dojem že v té době byl na sále jako sklomrd Milan Kolečko tak se měj dobře a když něco vytane na mysli napiš ahoj
 
Re: Dašice a Polička září 1975 až srpen 1976
Jaroslav Záda | 18.8.2020 11:15 | id 148787 | nahlásit

Zdravím ing. Martina Peče, dobře si tě pamatuju, byl s tebou ještě ing. abs. Tesař, byl jsem operátor na P-12 Chvojenci, ročník 75-77, to krátce po Vánocích 75 jsem byl jako úplně mladej voják přesunutej do Dašic na mašinu a už jsem na ní zůstal. Tenkrát jí velel rtm. Josef Šubrt, ke kterýmu mám dodnes velikou úctu, ty jsi byl absolvent, spali jsme v maringotkách, akorát šéf rtm. Vejrosta měl buňku, byl jsem v maringotce s Pepou Havigerem, Vencou Jetenským (asi před 10 lety umřel, Tonem Putierkou, Vávrou /říkali mu Pipo/, Tonem Bazalou, Jirkou Novákem z Ostravska, taky operátorem z Chvojence, Dušanem Spodniakem z Krupiny, a spoustou dalších, na který si teď honem nevzpomenu, ale vybaví se mi, to byly časy, mockrát jsem na ně později vzpomínal, i na celou vojnu. Hlavně jsme byli mladí a věděli, že ta vojna někdy aky skončí. Kamarádi všechy vás pozdravuju a budu doufat, že se ještě někdo ozve, třeba na e-mail a zavzpomínáme. Už to ani není pravda, co ???
 
Re: Dašice a Polička září 1975 až srpen 1976
jaromír syrovátka | 26.10.2020 17:37 | id 150156 | nahlásit

zdar Martine nemáš nějakou fotku dík Míra
Dašice 1974-75
Lubomír Domorák | 15.12.2019 12:22 | id 142584 | nahlásit

No nazdar!Celý život som túžil mať titul pred menom aj za menom .Až do dnešného dňa som netušil,že sa tak stalo už počas mojej vojenskej služby.Akurát by som potreboval definovať rozdiel medzi blbom a idiotom:-)
Spomienka na partiu na obrázku (maník s otáznikom je Jirko Velík z dedinky pri Ústi n/L) okrem spomínaných dvoch chýba ešte Tondo Větrovský .Ríšo Altman nás fotil Flexaretom.Medzi Gábrišom a Bazalom je Standa Vaneček.
Dovolím si tvrdiť,že to bola naozaj parádna vojna s porovnaní s tým,čo zažívali chlapci v kasárňach a dovolím si tvrdiť že aj vďaka tomu,že som sa k niektorým z vás choval ako idiot.Určite so mnou mali problémy zašíváci a vychcálkovia.Najväčší bol bezpochyby Pavel Bruha ktorý od svojho príchodu sabotoval dodržiavanie predpisov a zaužívaných postupov anavyše aj vymýšlal rôzne naschvály.Prečo to robil som sa nikdy nedozvedel.Dalším si bol práve Ty,akurát,že si na to išiel sofistikovane-radšej si sa zašil do mašiny než by si mal urobiť niečo,čo sa ti nechcelo.Bolo tvojim plusom,že si bol pomerne dobre manuálne zručný čo som si všimol vždy keď sme riešili nejaký problém s opravami.Môj postreh sa mi potvrdil po rokoch(už neviem,či to bolo pred miléniom alebo po)keď som ťa videl v Podlahovom seriály aj tvojim výtvorom:-))
Tretí bol večný diskutér Vávra,ktorý radšej pol hodiny diskutoval prečo niečo treba urobiť a potom to za tri minuty spravil.Ostatní,okrem Rykla a Velíka,síce neochotne ,ale urobili čo dostali prikázané alebo čo patrilo ku každodennej údržbe stanovišťa.Rykl s Velíkom urobili niekedy aj to čo nemuseli a zvyčajne bez rečí.A to ste mali obrovkú výhodu,že vás prišlo tolko naraz,pretože Standa a ja sme to museli to isté robiť sami dvaja,pretože ostatní boli na vojne o rok dlhšie.
O tom,že s tebou niečo nebolo v poriadku svedčí aj tvoje "odzbrojenie":-) a počet opušťákov.Dúfam,že si si zo všetkého nakoniec dobre vybruslil a dnes si už užívaš dôchodok.
Link na túto stránku my poslal Tondo Větrovský.
Nazdar!!!
daická zimní idila
jaromír syrovátka | 2.1.2019 09:49 | id 134485 | nahlásit

Zdravím spolubojovníky tedy dávno bývalé,ale přesto velmi vážené.Našel jsem ještě obrázky ze zimních Dašic ,ale netroufnu si říct který rok je to 75,nebo 76 jiný to být nemůže.První z leva spojařská TATRA 805 kde byl agregátník a řidič Vávra jméno spojaře se již vykouřilo z hlavy prostřední je nějaký šťastný voják ,ale je to moc malé ,tak nevím a napravé je agregát ,P 15 M a v pravo je tzv.vidová hláska N radaru byli Rykl.Silvák.Syrovátka ,Bazala,Hlinický,Gábriš,Jetenský asi jsem na někoho zapomněl omlouvám se SYrovátka z Plzně
 
Re: daická zimní idila
Tonda Vetrovsky | 14.12.2019 21:42 | id 142578 | nahlásit

na Vencu Jetenskyho pamatuju, párkrát jsme spolu i jeli vlakem pro masinu do Chomutova a i jsme jednou na cerno stravili noc v Praze, Lubo Domoraka pamatuju taky a Zluky, Zajac atd.
Policka 1974-1976
Chudy | 29.8.2018 10:07 | id 131437 | nahlásit

Cau.Neviem ci si budes na mna pamätat.Jasom bol v Policke do aprila1975.Moje meno Peter Chudy som z Braislavy.Po apr. ma odvelili do MARTNĚVSI na stavbu kde som robil skladnika stav.materialu.Neviem ci mas o tom prehlad.Do Policky som sa vratil tesne pred civilom sept.1976.Pamätam si mena Peter Manasek ten bol tiez z BA on narukoval o pol roka skor, potom Štefanko to bol dobty magor.Na tych fotkach co si uverejnil som spozna Capka ktory ak sa nemylim bol na stavbe.A mena Hornak,Dolnak moli bit tiez na stavbe ale tymito som nie isty .Tie mena co si spomenul v Policke sa mi tiez vybavuju,ale obdivujem Ta aku mas pamät.Viem ze tam bol nejaky lampasak ktory cvil s cinkami.Tak sa maj a nech sa Ti dari.
cau,cau
Peto Chudy
 
Re: Policka 1974-1976
jaromír syrovátka | 11.10.2018 09:40 | id 132275 | nahlásit

Zdar starý vojáku,jméno mi v hlavě něco říká,ale míjeli jsme se tebe strčili na stavbu já vandroval s radarem a nebo po JRD .ale když se šlo do civilu,tak mi hlava nebrala kolik nás tam vlastně bylo.Jelikož sem neměl vlastní zbraň tak mi poučeli samopal voj Petrociho toho jsem taky nikdy neviděl,Vincek Capko byl dobrý parťák,za mne jezdil i s KRAZEM a to bylo docela o život,hlavně pro ty ostatní,Vincek nenosil brýle ,ale měl. Kluky co vzpomínáš tak jména jo ,ale tváře už nic -stárnu.
tak kdyby si ještě něco v hlavě vyškrábl napiš ,snad se ještě někdo chytí a ozve se je to docela faj po těch letech ahoj do Bratislavy MÍra Syrovátka z PLzně
Vložit nový komentář

 

Lze napsatznaků  • maximální délka textu komentáře je 2000 znaků
  • odřádkování textu komentáře (ENTER) zůstane zachováno
  • HTML tagy nelze používat
  • URL adresy budou automaticky převedeny na odkazy
  • reagovat lze pouze do 5 úrovně
  • vyhrazujeme si právo smazat nevhodné příspěvky