Re: pláštěnka
Jan | 21.6.2014 16:21 | id 76240
Ve druhé polovině 60. let jsme používali podobné vybavení a rovněž to mělo název "Pláštěnka PS". Byla to ovšem klasická "pelerína" s kapucí, podobná jakou používalo rakouské, nebo francouzské četnictvo. Bylo to však podstatně delší, bez rukávů (pouze prostřihy na ruce po stranách s chlopněmi). Navrchu, však bylo klasické silné plátno, tmavé zelenošedé barvy ( nebylo to z té hloupé šusťákoviny) a nemělo to ten nafukovací nesmysl na zádech. Ze spodu byla také bílá umělá hmota, takže to bylo použitelné i jako nouzový maskovací plášť v případě, že napadl sníh. Nevýhoda byla v tom, že to bylo poměrně těžké a neprodyšné. Používali jsme to tedy hlavně jen ve stráži u roty, nebo když opravdu hodně lilo jako z konve. Raději jsme nosili ty stanové dílce(flekatý, nebo zelený), který měl každý vyfasovaný a nosili jsme je do služby. Šla z toho také udělat pelerína, bylo to lehké a prodyšné.Nevýhoda byla , že to po nějaké době (pokud trvale pršelo) promoklo.