Dobové foto

« Zpět | Jdi na seznam | Obnovit | Vaše komentáře (15)

(pro změnu obrázku můžete použít CTRL + šipky ↔ numerické klávesnice)
1 foto (L.Königsmark (Kendy)) z celkových 3

Foto 1
Na cvičišti v Úsilném, kde nám pod vedením por. Pospíšila namrzly uši a v létě mne zlobí až do dneška...
Foto 1 Foto 2 Foto 3

Autor: L.Königsmark (Kendy) | Pořízeno: 1959-61 | Foto: 3 fotky



Reakce na komentář...
Re: Re: PŠ 15. bPS České Budějovice
Vladimír | email | 26.2.2015 13:28 | id 86847
Kendy,
dnes je ve Zlíně trochu pošmourno, nízká oblačnost, mírné srážky a tak po delší době opět brouzdám na těchto stránkách. Pročítám si Tvůj sloupek, kde popisuješ život na našem soustředění v PŠ a neubránil jsem se tomu, abych si z lednice nenalil loňské 50. st. meruňkovice z jižní Moravy. Vzpomínám, jak ještě ve středisku jsem měl příznaky úplavice, byl jsem asi týden na ošetřovně. Díky tomu, že jsem byl odchován na zdravé stravě a od 3. let svého věku pravidelně užíval včelího medečku, vypořádal jsem se ze s....y bez dalších problémů. V PŠ jsem pak již podobné příznaky neměl. Probíhají mně hlavou další vzpomínky. Na tatíčka, který mně nechal udělat podle nařízení v povolávacím rozkaze dřevěný černý kufr z lipového dřeva, sběrný vlak branců k PS, který vyrazil od nás již v sobotu 15. 8. 1959, příjezd na nádraží do Budějovic následující den v neděli 16. 8. a bujarost ovíněných šohajů z jižní Moravy do doby, než nás v přijímači naši mazáci pěkně ostříhali. Já byl dohola. Dál bych se po Tobě opakoval, popsal jsi vše perfektně. Jenom bych doplnil, že ten nácvik na spartakiádu nám prováděl brigádní kpt. Pavlosek. Asi v té době platonicky P. Filipovskou miloval.
Na Rubeše a Nedomu si dobře vzpomínám, stejně jako i na další spolubojovníky a některé velitele družstev od čety TK. Zbývající můj pobyt na 13. rPS pak velmi stručně v jedné z kapitol popsal autor knihy "Kronika pohraniční roty Žofín". Jsou zde velmi stručně popsány služební léta 1959 - 1961. Některé námi prožité a pod kůží vžité údálosti jsou bohužel opomenuty. U PS na jednotlivých rotách také sloužili furťáci a těch se autor knihy obloukem vyhnul.
Bylo by to také na pár kapitol k pojednání a někdy i zasmání. S odstupem času však vše hodnotím z nadhledem a rád vzpomínám na kamarády, vojenskou službu a život u PS v Novohradských horách.
Zdravím jak nejlépe dovedu,
JaV.


Reagujete na komentář
plus okno minus
... lze napsat ještěznaků
Ochrana proti spamu. Napište číslo stodvacet:


   


  • hvězdičkou * jsou označena povinná pole
  • maximální délka textu komentáře je 2000 znaků
  • odřádkování textu komentáře (ENTER) zůstane zachováno
  • HTML tagy nebudou použity
  • WWW adresy budou automaticky převedeny na odkazy
  • reagovat lze pouze do 5 úrovně
  • vyhrazujeme si právo smazat nevhodné příspěvky

PŠ České Budějovice r. 1959-60

Dobové fotografie z PŠ v Českých Budějovicích (Budějovická bigáda).

V půli listopadu jsme se zase naše parta sešla na jedné ložnici a v jednom družstvu v PŠ Českých Budějovicích.
Umístěna byla v dřevěných barácích po Wermachtu, přes ulici naproti brigádě na břehu Malše. Na tu jsme chodili jenom stát čestnou stráž u zástavy a nebo na ošetřovnu. Bylo nás tam 4 čety a další týlové zabezpečení. Stravování bylo do ešusů a dlouhá fronta před jídelnou často procházela kolem zabitých krys, kterými se tam hemžilo. Na ložnicích byly deky a prostěradlo, které se zakládalo jako záložky a provazem přes světnici se vyrovnávaly. Slamníky jsme si nacpali při příjezdu, kdy na dvoře na nás čekal stoh slámy a žoky. Na slamnících pak musely být hrany jako břitva. V 10 hod musela být kamna čistě vymetená, bez jediného uhlíku. Spalo se v trenýrkách.
Výcvik byl fyzicky náročný, na taktiku a pohraniční přípravu jsme jezdili do Úsilného.
Výcvik byl však narušen dvěma událostmi probíhajícím v r. 1960. Byl to nácvik na slavnostní přehlídku v Praze na Letné při 15. výročí osvobození. Nácvik probíhal na letišti v Odolené Vodě. Ten měsíc nácviku jsme byli ubytováni ve stanovém táboře, vyvářely polní kuchyně a protože byla zima a padal i sníh, dostávali jsme čaj s rumem. Do Prahy nás v noci na zkoušky vozily V3S. S ostatními vojsky ten den 9.5.1960 jsme od časného rána stáli na Letné a vzájemně se hecovali různými hesly, jako "Nerušte nám naši Prahu, běžte křičet na Šumavu", "Co je to tam za pakáž, snad to není vnitřní stráž" - tehdy tyto obě složky patřily pod Ministerstvo vnitra. Jako nejlepším pochodujícím útvarem byla vyhodnocena PS.
Stanový tábor zůstal stát, protože za měsíc jsme se tam vraceli jako cvičenci II, celostátní spartakiády ve skladbě Rudé hvězdy. Prvotní nácviky byly v Budějovicích ve stodole a když nám cvičení šlo dobře, zahráli nám na magnetofon (novinka tehdejší doby) písničku "Včera neděle byla".
Tak vše probíhalo až do června za občasných nočních poplachů, vyházených věcí na hromadu uprostřed místnosti našimi poddůstojníky, vycházek spojených s tancem na Střelnici nebo Armáďáku. Pak se vše připravovalo na příjezd nových branců a od půli srpna začalo vše nanovo. My ale někteří už jsme byli v pozici těch vedoucích poddůstojníků. Ostatní odjížděli sloužit na roty a tak se naše parta rozdělila. Já zůstal až do října opět v těch dřevěných baráci u Malše. Koncem října po skončení přijímače i já odjížděl na záložní prapor v Nové Bystřici...
Kendy
A2014-04-15 14:26:06 TG145