Objekty ČSLA

Kasárna VÚ 3848 - Senica

« Zpět | Jdi na seznam | Obnovit | #vaše komentáře (43) | #popis

(pro změnu obrázku můžete použít CTRL + šipky ↔ numerické klávesnice)
1 foto (internet nebo reprofoto) z celkových 1


Foto 1
Letecký snímek na areál kasáren z roku 2018.

Autor: internet nebo reprofoto | Pořízeno: | Foto: 1 fotka



Reakce na komentář...
Re: Re: VÚ 3848 Senica
Juraj | email | 16.2.2022 12:52 | id 162636
Nazdar Kamil,tak ako píšem vyššie narukoval som tak ako ty 3.10.1972.Dokonca sme boli v jednej budove.Vy,húfničiari na prízemí,my rakeťáci na prvom poschodí a na druhom poschodí spojovacia batéria.V suteréne bola plynová komora,čiže sprchy,kam sme chodili 1 krát za týždeň.Všetko bola PŠka.Ja som bol po nej prevelený do Klatov.Už po našom odchode do civilu prišiel do Klatov od januára 1975 robiť veliteľa delostreleckého pluku kapitán Šustr Miroslav,ktorý dovtedy robil zástupcu veliteľa pluku u vás v Sokolove.V Klatovoch sa ho všetci lampasáci báli.Prvú vetu vraj povedal,že keď nedosiahne hodnosť generála,jeho život nemal zmysel.Úplne zelený mozog.Spomenul som si aj na meno toho podporučíka z vasej batérie v Senici,čo po našom odchode spáchal samovraždu.Volal sa Bražina.Kamil,až aj ty máš nejaké spomienky na vojnu u delostrelcov,napíš nejaké zážitky.Ahoj.Juraj


Reagujete na komentář
plus okno minus
... lze napsat ještěznaků
Napište číslo: stodvacet


   


  • hvězdičkou * jsou označena povinná pole
  • maximální délka textu komentáře je 2000 znaků
  • odřádkování textu komentáře (ENTER) zůstane zachováno
  • HTML tagy nebudou použity
  • WWW adresy budou automaticky převedeny na odkazy
  • reagovat lze pouze do 5 úrovně
  • vyhrazujeme si právo smazat nevhodné příspěvky

Kasárna VÚ 3848 - Senica

GPS: 48°40'28.436"N, 17°21'0.916"E

Najít na mapě

Senické kasárne se nacházejí v JZ části města a byl zde dislokován 3. dělostřelecký pluk.

Historie kasáren se začíná psát 12.2.1938, kdy se zde nacházelo Velitelství dělostřelectva 15. divize (ženisti, telegrafisti a dělostřelci). 
V době Slovenského štátu (od března roku 1939) kasárna patřila Wehrmachtu. Po osvobození v roce 1945 zde byla dislokována polní nemocnice.
Novodobá historie kasáren se začala psát 8.6.1946, kdy dostaly hrdý název Kasárne M. R. Štefánika a kdy zde byli opětovně umístěni dělostřelci, kteří zde vydrželi (sice pod různými názvy) až do 31.12.1992. Mimo dělostřelce zde byl dislokován od 1.9.1961 i automobilní prapor, který zanikl taktéž na konci roku 1992 s ukončením federace Čechů a Slováků.

Po vyhlášení samostatnosti Slovenska zde vojsko již jen paběrkovalo. Od 1.1.1993 zde pak byl dislokován 13. dělostřelecký pluk a 13. protitankový oddíl, který se redislokoval 1.10.1995 na 1. dělostřeleckou brigádu.
Vojsko zde zaniklo 1.10.2002 a 31.8.2004 byl celý areál předán městu.

A2020-04-01 12:52:47 TG526