Historie 20. plrp.
Pplk. v.v. Ing. Marian Alaxin |
email |
20.10.2025 09:50 |
id 184902 |
nahlásit
V roce 1950 vznikl útvaru, jako 20.dělostřelecký oddíl v Mostu, tedy před 75. Lety. V roce 1953 se tento redislokoval do obce Hamrniky, tedy před 72.léty. Rok 1960 je rokem kdy vzniklo vojsko PVO PV a pluk byl pojmenován jako 12.plo tedy před 65 léty. V roce 1969 byl doplněn na 5 baterií a přejmenován na 12.ppl. Před 47 lèty začali novodobé a nejslavnéjší dějiny pluku. V roce 1978 byl pluk postupně úspěšně přezbrojen na raketový komplex 2K12 KUB, který v mnoha armádách, včetně České, plní v modernizované podobě bojové úkoly dodnes. Pluk byl přejmenován na 12.plrp a byl redislokován do obce Klimentov a v roce 1994 byl přejmenován na 20.plrp. po celou dobu byl podřízen velitelství 20.msd ve všech jejich obměnách. Jmenuji jenom hlavní místa dislokace, protože z Mostu do Hamrníků se přesunul přes dvě nevýznamné a kratičké zastávky. na podzim roku 1991 byl předán do podřízenosti 3.d PVOS. V Roce 1993 byl zrušen.
Velitelé útvar:
Plk. Kostečka
Plk. Zdražil
Plk. Chromčik velel pluku nejdéle - dest let
Plk.gšt. Miroslav Libich provedl přezbrojení pluku na 2K12KUB, dva krát střelby v SSSR Ašuluk. V létech 1979 - 1981 nejlepší vojskový pluk ČSLA a udělen řad Rudé hvězdy
Plk. Ing. Jan Šmigovský vel.pluku 1 krát střelby
Kpt. Ing. Peter Novotňák pluk střílel po velením zástupce velitele kpt. Dynise
Pplk. Ing. Pavel Friščák vel.pluku 1xstřelby
Pplk. Ing. Marian Alaxin 1x střelby + skušební střelby na terč RM(imitoval raketu s plochou dráhou letu BGM 109) dva terče letící rychlostí 900m/s, oba zničeny!
Pplk. Ing. Miroslav Kudela velel 3 měsíce
Mjr. Ing. Ďurove rušil v roce 1993 pluk.
Re: Historie 20. plrp.
Oprava: 1. místo 12.ppl , platí 12.ppl
2. místo rok přejmenování na 20.plrp 1994 platí rok 1984
Hledá se vojín Jirka
Martina Holubová |
email |
8.10.2025 15:01 |
id 184770 |
nahlásit
Při rekonstrukci školy v Hodslavicích byl v zárubních nalezen dopis z roku 1957 psaný Jirkou (vojenský útvar 6162-Sokolov, takto je psáno v dopise, Jirka dělal telefonistu). Dopis psal svému kamarádovi Vlastíkovi. Najde se ještě někdo, kdo Jirku zná či někdo jiný, kdo byl v témže roce v Hodslavicích? Zajímalo by mě, co v budově školy v roce 1957 probíhalo, když tam byli vojáci.
Slovensko
Ja som tam slúžil v r.1983-85.spoznavam to. Dnes (30.8.2025)som tam bol a už tie budovy sú zbúrané.ostali len jedáleň a sklad,hala Jesenik.Na tej hale som aj pracoval.