Ahoj Martine, Havran není moje parketa, můj osud je spjat s Dylení a jejím okolím. Máš-li nějaké foto o "dalším středu Evropy" sem s tím, ať se vidí kolik toho je. :-D....příjemné svátky.
Na bývalé křižovatce hlavních silnic "Ypsilonka", se nachází pomník věnovaný Americké armádě, která tento kraj osvobodila, a kamenný památník ve tvaru jehlanu, který má připomínat geodetické měření z r. 1873 - střed Evropy.
Doma jsem našel foto z roku 1981, kdy jsem jel na sraz Dyleňáků po čtyřech letech do Dolního Žandova, a jelikož jsem si potřeboval natankovat benzín na Ypsilonce, navštívil jsem i "český" střed Evropy, který byl pod bedlivým dohledem STB... Tenkrát mi to nedalo a udělal jsem si pár snímku na památku... no a pro srovnání z letoška, kdy jsem se zastavil na Ypsilonce ba i na "německém" středu Evropy. Český obelisk je sice zachován, ale je z něj udělán pomník americkým vojákům - červené jedničce. Ten prapůvodní pískovcový z roku 1873, tak ten jsem viděl prvně v životě a vůbec jsem nevěděl nic o jeho existenci.