Vojensko.cz

Objekty bývalé PS a ČSLA

Nacházíte se: Různé » Přístroje, nástroje, zbraně... » Protilietadlový kanón 57 mm PLK S-60
Předchozí 1 fotografie J.Hora z 4 Další
Foto 1

Foto 1 Foto 2 Foto 3 Foto 4
Autor: J.Hora | Pořízeno:  | 4×
Sekce:
Přístroje, nástroje, zbraně...

Protilietadlový kanón 57 mm PLK S-60

(4 fotografie)

Tento automatický protiletadlový 57 mm kanón byl určen pro střelbu na vzdušné cíle do 4.800 metrů. Při použití střeleckého radiolokátoru SON-9A a přístroje řízení palby PUAZO-6-60 až do výše 6.000 metrů. Při použití střeleckého radiolokátoru nebylo nutné udržovat viditelný kontakt s cílem. Mechanismus kanónu umožňoval střelbu krátkou či dlouhou dávkou či jednotlivými ranami. Náboje byly podávány ze zásobníků. Kanón byl primárně určen pro střelbu v rámci baterie až 8 PLK s jedním střeleckým radiolokátorem.

Ráže PLK: 57mm
Zákluz: 30-37cm
Obsluha: 9 osob
Počáteční rych. střely: 1000m/s
Rychlost palby: 105-120 ran/min
Max. dostřel výškový: 8,8km
Max. dostřel dálkový: 12km
Vyráběn: SSSR 1950-1957 (celkem 5725 ks)

Vývoj kanónu S-60 zahájen v SSSR v roce 1944, prototyp testován v roce 1946, do výzbroje Sovětské armády přijat v roce 1950, bojový křest proběhl v rámci vojenské výpomoci za války v Koreji. Kanón byl vyvážen do mnoha států, nejen VS, byl i ve výzbroji ČSLA.Reakce na komentář

Dodatek
Jura | 19.10.2015 20:01 | id 96135 | nahlásit

Postranní údaje jsem tam nevkládal já, ale přidalo je tam "Vojensko" také jsem si všiml, že je to o jiném kanonu, asi se vloudila chybička.
PUAZO byl počítač (byla ho plná 805) a do něj se vkládala veškerá data, síla a směr větru, teplota ovzduší i prachové náplně, údaje o počasí, roční doba.
Radiolokátory byly dva jeden přehledový P-19 a pak střelecký SON-9, který automaticky vedl kanony.
Výstřel ani nabíjení nebylo automatické, ale pouze manuální. Přestože sovětské radiolokátory byly osazené většinou elektronkami, udivují dodnes svojí citlivostí a odolností proti neutronovému záření oproti polovodičům. Např. dnes těžce zastaralý přehledový rad. P-37 udivoval před osmy lety americké odborníky, že dokázal vést až 45 cílů a z Třebotovic u Č.B. jsme sledovali přistávání letadel na letišti v Orly. Americký jich dokázal vést o třetinu méně.
Na dnešní Ruské zbraně Američané nemají a oni to dobře vědí, proto tak usilovně trvali hned po sametovém podvodu na zrušení nejen sovětských raket. Jednu dobu jsem je také pomáhal rozebírat a likvidovat palposty, tak vím o čem je řeč. To je už ale jiná historie, která sem asi nepatří.
Zde napište svoji reakci

 

Lze napsatznaků  • maximální délka textu komentáře je 2000 znaků
  • odřádkování textu komentáře (ENTER) zůstane zachováno
  • HTML tagy nelze používat
  • URL adresy budou automaticky převedeny na odkazy
  • reagovat lze pouze do 5 úrovně
  • vyhrazujeme si právo smazat nevhodné příspěvky